تبلیغات
هفت آسمون seven heaven - پادشاهان و رجال سیاسی مدفون در كربلا
 
پادشاهان آل بویه

پادشاهان آل بویه قدیمی ترین پادشاهان دفن شده در حائر حسین هستند. بسیاری از این امیران شیعه در توسعه، بازسازی و تزیین حرم امام حسین(علیه السلام) و دیگر امامان شیعه نقش مؤثری داشتند. چند تن از آنان در داخل بقعه ای در صحن كوچك خاك شده اند. در زمان های پیشین، بقعه ای بر فراز قبر آنان وجود داشت كه در میان مردم به بقعه آل بویه شهرت داشت. در 1268 ق عبدالرسول خالصی به دستور رییس اوقاف وقت عراق این بقعه و آثار تاریخی آن را تخریب كرد.

پادشاهان و رجال قاجار
مظفرالدین شاه قاجار
وی از پادشاهان قاجار است كه فرمان مشروطیت را در 1324 ق صادر كرد و در همان سال از دنیا رفت. بر اساس وصیت اش او را در كربلا به خاك سپردند. قبر مظفرالدین شاه داخل رواق فقیهان یا رواق پادشاهان است و روی آن با موزائیك فرش شده است.

محمد علی شاه
محمد علی شاه فرزند مظفرالدین شاه از پادشاهان دوره قاجار و از مخالفان مشروطه است كه به سبب به توپ بستن مجلس شورای ملی شهرت دارد. وی در 1341 ق از دنیا رفت و در كنار قبر پدرش دفن شد. این قبر نیز با موزائیك فرش شده و اثری از خود قبر نیست.

احمد شاه
احمد شاه فرزند محمد علی شاه و آخرین پادشاه سلسله قاجار است كه در دوران وی كودتای 1299 رضا خان به وقوع پیوست. او در 1348 ق از دنیا رفت و در كنار قبر پدرش به خاك سپرده شد. روی قبر وی را با موزائیك فرش كرده اند.

امیر كبیر
میرزا تقی خان هزاوه ای مشهور به امیر كبیر، صدر اعظم معروف و شهیر عصر ناصرالدین شاه است كه به دستور وی در 1298 ق در حمام فین كاشان به قتل رسید و در رواق پادشاهان به خاك سپرده شد. در كنار قبر وی فرزندش ساعد الملك و برادرش میزا حسین خان دفن شده اند.

سلطان حمزه میرزا صفوی
حمزه میرزا فرزند شاه اسماعیل صفوی از شاعران و ادیبان عصر صفوی بود. وی در 997 ق در اردبیل از دنیا رفت و در داخل حرم امام و در رواق پادشاهان به خاك سپرده شد. حمزه میرزا دیوان شعر و كتابی در سلسله انساب و شرح حال شاعران و عالمان از خود به یادگار گذاشت.

میرزا شفیع خان مازندرانی صدر اعظم
وی از نخست وزیران یا صدر اعظم های عصر قاجار است كه در 1224 ق درگذشت و در رواق پادشاهان دفن شد.

میرزا موسی وزیر
میرزا موسی خان وزیر طهران از حكم رانان عصر ناصری در ایوانی در سمت جنوبی صحن به خاك سپرده شده است.

معیر الممالك
دوستعلی خان معیر الممالك، رییس ضراب خانه و امور دارایی عصر ناصری، در داخل رواق دفن است. قبر او در اتاقی كوچك و آینه كاری شده قرار دارد.

حاجی میرزا آغاسی
از وزیران عصر محمد شاه قاجار است. او را در رواق پادشاهان به خاك سپردند.

ظل السلطان
ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه و حاكم اصفهان در عصر ناصری و مظفری است. قبر وی در رواق پادشاهان قرار دارد.

زاهدالدین شاه
شاهزاده هندی، برادر محمد نجف میرزا، به همراه چند تن از شاهزاده های هندی معاصر هند در رواق جنوبی دفن شده و مقبره كوچك آنان با آینه تذهیب شده است. معروف ترین آن شاهزاده ها، غیر از زاهدالدین شاه، سلطان برهان نظام شاه پسر سلطان احمد هندی است كه در 961 ق در هند از دنیا رفت.

منبع: عتبات عالیات عراق؛ دكتر اصغر قائدان
تاریخ : سه شنبه 1 اسفند 1391 | 09:09 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات