گیاهان و میوه‌های قرآنی، کلید سلامتی بدن می‌باشند و می‌توانند بهترین بهره‌وری را داشته باشند.

میوه های قرآنی

قرآن کریم بهشت را بیشتر با کلمه «جنت» که به معنی بستانی است که از لحاظ کثرت درخت‌ها و پیچیدگی شاخه‌های آنها، ایجاد سایه و پوشش مخصوصی برای سطح آن کرده است، یاد می‌نماید. در برخی از آیات به میوه‌های بهشتی و همچنین درختان اشاراتی شده است که بسیاری از آنها علاوه بر خواص تغذیه‌ای خاصیت درمانی نیز دارند، مانند زیتون، انجیر و ... که خاصیت دارویی دارند. در حقیقت انجیر و زیتون سر دسته گیاهانی هستند که در قرآن عنوان شده‌اند. در مصرف میوه‌ها و گیاهان باید مسائل منطقه‌ای و بومی ‌را نیز در نظر گرفت.

در حدیثی آمده است «علیکم بأعقاقیر دیارکم»، لذا اقلیم هر منطقه، گیاهان و میوه‌هایی که در آنجا رشد می‌کند، با طبیعت مردم همان‌جا سازگاری دارد و اگر در بعضی از مواقع شاهد بروز اختلالاتی در افراد هستیم، برای این است که محصولات گرم در مناطق سرد و بالعکس مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. در این مقاله به برخی از خواص مواد غذایی ذكر شده در قرآن می‌پردازیم.

انجیر را با زیتون بخورید

انجیر از میوه‌هایی با قند بالا است که مانع از افت قند خون شده، همچنین دانه‌های این میوه مانع از بروز یبوست می‌شود. این میوه حاوی مقادیر بالایی از آهن بوده، لذا بهتر است همراه با زیتون مصرف شود تا خاصیت متعادل برای بدن داشته باشد. خداوند در سوره «تین» (انجیر) به این میوه قسم خورده است. احتمالاً علت آن است که انجیر، یکی از میوه‌های همه چیز تمام و دارای املاح و ویتامین‌های زیادی می‌باشد، لذا مورد توجه خاص قرآن قرار گرفته است، اما این سوگند، ویژگی ظریف دیگری هم در بر دارد که موجب مسلمان شدن رئیس یک تیم تحقیقاتی ژاپنی هم شده است، زیرا یک گروه پژوهشی ژاپنی، در بین مواد خوراکی به دنبال منبع پروتئین خاصی بودند که به میزان کم، در مغز انسان و حیوانات تولید می‌شود. این پروتئین، کاهش‌دهنده کلسترول خون و مسۆول تقویت قلب و شجاعت انسان است و بعد از سن 60 سالگی به پایان می‌رسد و دیگر در بدن تولید نمی‌شود. ژاپنی‌ها فهمیدند این ماده فقط در انجیر و زیتون موجود است و برای تأمین آن، باید انجیر و زیتون را به نسبت یک به هفت مصرف کرد. بعد از ارائه این نتیجه یکی از قرآن‌پژوهان مصری نامه‌ای به این تیم تحقیقاتی می‌نویسد و اعلام می‌کند که در کتاب مقدس مسلمانان، خداوند به انجیر و زیتون در کنار هم قسم خورده است و نام انجیر فقط یک بار و نام زیتون نیز هفت بار در قرآن آمده است. رئیس گروه تحقیقاتی ژاپنی بعد از اینکه مطمئن شد قرآن کریم در 1430 سال قبل از آنان نتیجه پژوهش آنها را بیان کرده است، اسلام آورد.

انجیر

انجیر به علت داشتن پتاسیم، درجه قلیائیت بدن را بالا برده و در دفع اوره و چربی خون بسیار موثر است و تامین کننده سلامتی کودکان ضعیف و نیز کم‌خونی و بی‌اشتهایی است. انجیر منبع غنی فیبر غذایی می‌باشد. لیگنین یک نوع فیبرغذایی غیرمحلول است که به مقدار زیاد در انجیر وجود دارد و نقش عمده‌ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد. انجیر ضد سرطان است و بیش از سایر میوه‌ها املاح و قند دارد. 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می‌دهد. همچنین حاوی پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و نیز ویتامین‌های B, C , A است.

زیتون

زیتون علاوه بر ارزش غذایی، ارزش دارویی زیادی دارد. روغن زیتون به جز خاصیت ضد سرطانی، فواید فراوانی دارد که از آن جمله ملین بودن آن و نرم کردن عضلات و آرامبخشی درد استخوان است. همچنین روغن زیتون به موها نرمی ‌و لطافت خاصی می‌بخشد و باعث تقویت مو می‌شود. عصاره زیتون برای چین و چروک پوست بسیار مفید است و باعث لطافت، نرمی ‌و شادابی پوست صورت می‌شود. اجزای مغذی خاص در روغن زیتون خالص می‌تواند دلیل تاثیر مثبت رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر سلامت قلب باشد.

انگور

انگور یکی از بهترین منابع طبیعی گلوكز و فروکتوز است و 20درصد انگور را این مواد تشکیل می‌دهد. علاوه بر قندها، انگور دارای اسید تارتاریک و اسید مالیک فراوان است. مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و آهن به مقدار زیاد در آن وجود دارد. در صورتی که پروتئین و چربی آن بسیار ناچیز است. به گفته پژوهشگران غلیظ بودن خون، اکسیداسیون سریع کلسترول و سفت و سخت شدن رگ‌ها دلایل اصلی بروز بیماری‌های قلبی و تصلب شرایین هستند و با خوردن انگور قرمز، اکسیداسیون کلسترول، کاهش می‌یابد و رگ‌های خونی منبسط می‌شوند و خون با سرعت بیشتری در بدن جریان می‌یابد. علاوه بر این، خوردن انگور قرمز موجب بهبود عملکرد قلب می‌شود. انگور قرمز منبع سرشاری از آنتی‌اکسیدان‌ها است که از تراکم و روی هم انباشته شدن پلاکت‌های خون جلوگیری می‌کنند و در نتیجه مانع لخته شدن خون در رگ‌ها می‌شوند.

خرما

خرما میوه بهشتی و بسیار مقوی است كه مواد معدنی بسیاری چون آهن، پتاسیم، روی و منگنز را دارا است. تحقیقات درباره خرما نشان داده‌اند كه این میوه بهشتی می‌تواند از بسیاری از سرطان‌ها مانند سرطان كولون و معده پیشگیری كند. یكی از خواص خرما ملین بودن آن است، به شرطی كه 6 تا 7 عدد خرما را در 2 لیوان آب جوش خیس كرده و صبح و شب آن را به صورت گرم بنوشید و یا مقداری خرما میل كنید و بلافاصله یک یا دو لیوان آب گرم روی آن بنوشید.

انار یک میوه بهشتى است. در روایات اسلامی ‌به عنوان بهترین میوه و برای تقویت لثه‌ها ذکر شده است. انار سرشار از آهن و ویتامین‌های A ,B ,C ,E می‌باشد

خاصیت دیگر خرما، خنثی كردن اسید اضافی معده است و از آنجا كه زیادی اسید معده باعث ترش كردن و دل درد می‌شود، بنابراین هر وقت دل درد گرفتید، می‌توانید 2 تا 3 عدد خرمای تازه را در آب جوش خوب مخلوط کنید و سپس آن را بنوشید. خرما دارای 9 نوع ویتامین مختلف است که قرآن کریم بیش از سایر میوه‌ها از آن نام برده و آن را هم از میوه‌های دنیوی و هم میوه‌های بهشتی قرار داده است. خرما می‌تواند جایگزین یک وعده غذایی شود. این ویژگی‌ها را می‌توان برای انگور، انجیر و انار هم ذکر کرد.

عدس

نام عدس در قرآن ذکر شده است و چهار نوع عدس داریم. نوع قرمز آن از همه معروف‌تر است. مصرف عدس در کاهش قند و چربی خون موثر است. عدس حاوی حداقل 40 درصد پروتئین بوده که البته میزان مصرف آن با گوشت قرمز متفاوت است، چرا که اغلب 100 گرم گوشت نسبت به 100 گرم عدس به راحتی مصرف می‌شود. میزان آهن موجود در عدس بالا بوده و چربی آن نسبت به گوشت قرمز لخم نیز پایین‌تر است. به علاوه توصیه می‌شود اگر عدس با لیمو‌ترش و گوجه فرنگی که حاوی ویتامین C می‌باشند میل شود، جذب بهتری در بدن خواهد داشت.

ترنجبین

نام ترنجبین در قرآن ذکر شده است. ترنجبین ماده‌ای است شیرین كه به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر یا خاربز می‌نشیند. ترنجبین، شیرابه‌های برگ و ساقه‌های گیاه خارشتر است که ملین بوده و جوشانده آن برای سرفه و درد سینه مفید است. مشاهده شده است که این شیرابه‌های قندی به طور طبیعی و با ایجاد شكاف توسط حشره‌ای به خارج تراوش می‌شود. گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان‌ها و دشت‌های كم‌ارتفاع ایران می‌روید. ترنجبین حاوى تركیبات قندى مختلفى چون گلوكز و فروكتوز، ساكاروز و ترى‌ساكارید است كه به راحتى در آب حل مى‌شود.

انار

انار یک میوه بهشتى است. در روایات اسلامی ‌به عنوان بهترین میوه و برای تقویت لثه‌ها ذکر شده است. انار سرشار از آهن و ویتامین‌های A ,B ,C ,E می‌باشد. یک لیوان آب انار، 40 درصد ویتامین C مورد نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. اگر می‌خواهید جوان بمانید، انار مصرف کنید، زیرا خوردن انار باعث جوان‌تر ماندن می‌شود. انار خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد و نسبت به چای سبز 3 برابر بیشتر این خاصیت را دارا است. آب انار جلوی تصلب شرایین را می‌گیرد و کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد. آب انار از به هم پیوستن پلاکت‌های خونی جلوگیری می‌کند، پس مانع از لخته شدن خون می‌گردد. انار موجب کاهش فشار خون بالا و کاهش چربی خون می‌شود. آب انار به کاهش خطر سرطان پوست، پستان و سرطان پروستات کمک می‌کند. پس بیایید از هم اکنون انار را جزو برنامه غذایی روزانه خود قرار دهیم. همچنین افرادی که در هفته 2 لیوان یا بیشتر آب انار می‌نوشند، احتمال پیشرفت و بروز آلزایمر در آنها کمتر می‌شود. حضرت محمد(ص) فرموده اند: هرکس انار بخورد، کینه و دشمنی را از خود دور کرده است.

زنجبیل

نام زنجبیل در قرآن ذکر شده است. زنجبیل از قدیم‌الایام مورد استفاده بوده و هنوز هم در طب سنتی نقش مهمی ‌را ایفا می‌کند. زنجبیل محرک جهاز‌ هاضمه و برای هضم غذا بسیار مفید است. زنجبیل برای درمان سوءهاضمه، نفخ، قولنج، استفراغ، تشنج موضعی، حالت‌های دردناک معده و تنگی‌نفس بسیار موثر است. عصاره زنجبیل همراه با آب‌لیمو و نمک طعام اگر قبل از غذا خورده شود، برای بی‌اشتهایی سودمند است. در مورد سوزش گلو و گرفتگی سینه و صدا یک تکه زنجبیل را می‌جوند تا بزاق خوب ترشح شود. عصاره زنجبیل برای درمان دیابت و روماتیسم مزمن مفید است. دندان درد و سردردهای عصبی با خمیری از زنجبیل خشک و آب تسکین می‌یابد. ابن‌سینا خواص تقویتی بسیاری علاوه بر این خواص برای زنجبیل برشمرده است. جالینوس استفاده از زنجبیل را در مورد همه بیماری‌های ناشی از سردی تجویز کرده است.

پیاز

نام پیاز در قرآن ذکر شده است. پیاز از ترکیبات مهم بسیاری از غذاها است. پیاز پخته را برای خاصیت ضدعفونی کننده‌ای که برای دستگاه گوارش دارد، همگان مصرف می‌کنند. خوردن زیاد پیاز باعث كاهش میزان گلوكز می‌شود، زیرا كه آلیل‌پروپیل‌دی‌سولفید، مسئول کاهش قند خون بوسیله افزایش انسولین موجود در خون می‌باشد. آلیل‌پروپیل‌دی‌سولفید این كار را در تضاد با انسولین انجام می‌دهد،‌ به این صورت كه یک دی‌سولفید، جاهایی از كبد را اشغال می‌كند كه انسولین در آن قسمت‌ها غیرفعال است. این باعث می‌شود كه مقدار انسولین افزایش یابد و گلوكز را به داخل سلول‌هایی هدایت كند كه باعث كاهش قند خون می‌شوند. مصرف مداوم پیاز همانند سیر، كلسترول و فشارخون بالا را كاهش می‌دهد، دو عامل مهمی‌كه از بروز بیماری‌های دیابتی و گرفتگی رگ‌ها جلوگیری می‌كنند و خطر حمله قلبی یا سكته مغزی را كاهش می‌دهند. مصرف مداوم پیاز، حداقل 3 بار در هفته بطور چشمگیری سرعت رشد سرطان روده بزرگ را كاهش می‌دهد.
تاریخ : شنبه 28 بهمن 1391 | 09:42 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

آشپزی رنگین

نان برنجی از سوغات های معروف کرمانشاه

مواد لازم :

ـ آرد برنج ۴ لیوان

ـ کره آب شده ( ۱ لیوان + ۳ قاشق غذا خوری )

ـ پودر قند ۱ لیوان سرپر

ـ گلاب نصف لیوان

ـ تخم مرغ ۱ عدد

ـ پودر هل قدری

ـ زعفران دم کرده ۱ قاشق غذا خوری

ـ پودر کاکائو ۱ قاشق غذا خوری

ـ تخم خرفه ، خلال پسته برای تزئین

طرز تهیه :

در انتخاب آرد برنج باید دقت داشته باشید که سفید رنگ و خوش عطر و نرم باشد . سفیده تخم مرغ را جداگانه بزنید تا کاملاً پف کند و اسفنجی شود . زرده تخم مرغ و پودر قند و هل و کره آب شده را خوب با هم مخلوط کنید. وسفیده و گلاب را به آن اضافه کنید و به هم بزنید ودر آخر آرد برنج را به آن اضافه کنید و خوب ورز دهید وقتی کاملاً خمیر آماده شد آن را در نایلکس ریخته وبه مدت ۲۴ ساعت در فضای آشپزخانه ( جایی که زیاد گرم نباشد ) بگذارید تا خمیر ور بیاید.

در زمان پخت فر را از قبل گرم کنید . خمیر را داخل یک سینی به قطر نیم سانتی متر باز کنید و قالب بزنیدو با تخم خرفه و خلال پسته تزئین کنید و آنها را در سینی فر با کمی فاصله بچینید و سینی را در فر بگذارید وبه مدت یکربع الی بیست دقیقه با ۳۰۰ درجه حرارت ، پخته شود و بعد از فر خارج کنید و در دیس بچینید و نوش جان کنید .

اگر خواستید نان برنجی دو رنگ یا سه رنگ تهیه کنید مقداری از مایه نان برنجی را باپودر کاکائو حل شده در یک قاشق آب گرم و مقداری را با زعفران مخلوط کنید و از هر کدام مقداری برداشته لوله کنید و کنار هم گذاشته وکمی آنرا فشرده تا خمیر به هم بچسبد و خمیر سه رنگ را قالب بزنید.

( در هنگام پختن نان شیرینی در فر را باز نکنید )

 

 

نان برنجی كرمانشاه (آشپزی رنگین )
 

نان برنجی (آشپزی رنگین )

نان برنجی (آشپزی رنگین ) 

نان برنجی (آشپزی رنگین ) 

 

 
تاریخ : شنبه 28 بهمن 1391 | 08:54 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
منبع دادلی دوزلی

یه سوهان خیلی راحت و درعین حال مقوی ، دوستان عزیزم از کنجد غافل نشید که خیلی برای مغز و اعصاب مفیده


مواد لازم

 

کنجد: نصف پیمانه

شکر : نصف پیمانه

آب حوش: یک قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه

 

نسبت شکر و کنجد دراین سوهان یک به یک هست بنابراین با این نسبت میتونید مواد رو کم یا زیاد کنید .

اول باید کنجد رو بو بدید ، برای این کار کنجد رو بدون روغن ، داخل ماهیتابه بریزید

بعد روحرارت ملائم مرتب هم بزنید تا رنگش کمی تیره بشه

شکر رو داخل ظرف مورد نظر (ترجیحا" ظرف لعابی ) ریخته و رو حرارت ملائم بزارید تا به آرامی شکر ، ذوب شده وکارامل بشه

وقتی شکر کاملا ذوب شد آب و کنجد رو بهش افزوده و خوب مخلوط کنید

داخل یه ظرف ، سلفون کشیده و روش رو چرب کنید

با قاشق از مایع داخل ظرف بریزید ، سفت شدنش یکی دو دقیقه ای طول میکشه و شما فرصت خواهید داشت با یه قاشق تمیز یا نوک انگشت اون رو کمی پهن کرده و اطرافش رو منظم کنید.

بعد از ۵ تا ۶ دقیقه سوهان بسته شده و آماده سروه ، توجه داشته باشید که باید سریع عمل کنید تا قبل از سفت شده سوهان کارتون تموم بشه ، اگه بخواهید مجددا گرم کنید احتمالا سوهان شما تلخ خواهد شده چون کارامل سریع میسوزه.

[ شنبه ٢٠ اسفند ۱۳٩٠ ] [ ۱:٠٠ ‎ق.ظ ] [ سرآشپز تبریزی ]تاریخ : شنبه 28 بهمن 1391 | 11:25 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
در ادامه منوی شیرینی های نوروزی می رسیم به نان نخودچی ... این شیرینی محبوبترین شیرینی دوران کودکی منه


مواد لازم

 

کره : ۱۰۰ گرم

پودرقند: ۱۰۰ گرم

آرد نخودچی : ۲۰۰ گرم

زعفران دم کرده ، وانیل ، خلال پسته یا بادام : مقداری

 

طرز تهیه

 

کره رو بزارید تا به دمای محیط برسه بعد با پودر قند اونقدر هم بزنید تا رنگش روشن شه و حجمش زیاد بشه

بعد زعفران و انیل رو اضافه کنید

درانتها آرد نخودچی رو اضافه کنید ، خوب مخلوط کنید ، میدونید ک خمیرهای کره ای رو نباید ورز داد ، کمی با نوک انگشت ماساژ بدید تا خمیر یکدست بشه

خمیر رو داخل کیسه فریزر قرار داده و نیم ساعت تو یخچال استراحت بدید

بعد به قطر تقریبی ۷ میلی متر بازکرده و قالب بزنید ،

روی شیرینی ها خلال بادوم یا پسته قرار بدید

بعد شیرینی ها رو به مدت ۱۵ دقیقه درفر گرم دردرجه حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد بپزید ، بعد ازپخت از سینی جدا نکنید اجازه بدید کاملا خنک بشه بعد تو ظرف مورد نظر چیده ، دو سه ساعت دریخچال قرار داده سپس سرو کنید.

نکته ۱ : میتونید به جای کره از ۸۰ گرم روغن جامد قنادی استفاده کنید.

نکته ۲: نسبت ها رو کامل رعایت کنید اگه روغن زیاد باشه شیرینی بعد ازپخت وامیره و اگه آرد نخود چی زیاد باشه شیرینی خشک میشه.

منبع از سایت دادلی دودزلی
تاریخ : شنبه 28 بهمن 1391 | 11:18 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
خواص جادویی گیاه آ لوئه ورا - ملکه ی گیاهان

 گیاه صبر زرد با نام علمی آلوئه ورا از جمله گیاهان با ارزش دنیاست در واقع داروخانه ای ست در یک گیاه آلوئه ورا برگهای ضخیم پهنی دارد که به تدریج باریک می شود و ظاهری شبیه کاکتوس دارد.این گیاه ،فرشته ی بیابان و ،گیاه جادویی ،زنبق بیابانی ،گیاه دارویی وملکه ی گیاهان نیز نامیده می شود .بومی مناطق گرم و خشک بوده و دراستان های جنوبی ایران مخصوصا،بوشهر و هرمزگان رشد می کند.

وقتی برگ آن بریده می شود ژلی از داخل آن خارج می شودکه اثر دارویی شگفت انگیزی دارد

برگهای آن از 3 قسمت:پوست،لایه ی لعابدارو ژ ل تشکیل شده است که مهمترین قسمت آن ژل می باشد ودر صنایع آرایشی،غذایی و دارویی کار برد دارد

 صبر زرد

در حال حاضر این گیاه در صنایع غذایی شامل : کمپوت،نوشابه ،دوغ...در صنایع آرایشی به صورت کرم،لوسیون،شامپو و،صابون..و در صنایع دارویی به صورت کپسو ل و قرص جوشان...ارائه می شود.

 

استفاده ی مستقیم از ژل گیاه

می توان برگهای گیاه را قطع کرد.در محل قطع شده ژل بی رنگی نمایان می شودکه می توان از آن برای درمان آفتاب سوختگیُ-مرطوب کردن پوستو نرم کردن اگزمای زیر چشم ...استفاده کرد.

این ژل در معرض هوا به مرور زمان تغییر رنگ می دهدو به رنگ قرمز مایل به سیاه در می آید

آلوئه در زبان عربی به معنای تند و تیز و تلخ می باشداین گیاه اثرات جانبی دارو را کاهش می دهد و قدرت ایمنی بدن را بالا می برد و از تجمع سموم در بدن جلو گیری می نماید. همچنین درد را تسکین داده وژل به دست آمده از آن از تولید عفونت جلو گیری می کند.

البته در بین240گونه آلوئه ورا فقط 4 نمونه ی آن دارای ارزش غذایی است.

ژل این گیاه دارای ویتامین های:آ ،ب1،ب2،ب6،ب12،ث ،ای واسید فولیک و نیاسین است.

ژل خوراکی آن شامل بیش از 75 ماده ی مغذی و 20 نوع ماده ی معدنی(کلسیم ، سدیم ،آهن ، پتاسیم ،منگنز و مس و روی...)و 18 نوع آمینو اسید و12 نوع ویتامین می باشد و تنها گیاهی است گه آمینو اسیدهای مشابه و ضروری بدن را می سازد.

 

فهرستی از خواص دارویی آلوئه ورا

- تقویت کننده ی بدن

- مفید برای معالخه ی آسم

- بر طرف کننده ی سوء هاضمه

- مفید برای معالجه ی صرع

- تصفیه کننده ی خون

- درمان کننده ی اگزما

- درمان کننده ی اسهال خونی

- کنترل کننده ی قند خون

- مفید در التیام زخمها:به این منظور شیرابه ی آن را روی زخم بمالید

- بهترین کرم مرطوب کنند ه :برگها را شکسته و ژل آنرا روی پوست می مالند

- التیام زخمهای به جه مانده از آکنه

- مفید برای پوکی استخوان

- مفید برای فشار خون
- تنظیم کننده ی کلسترول

- مفید در کوچک کردن سنگ کلیه

- درمان زخم معده

- درمان میگرن

- درمان همورویید

- پیشگیری کننده ی سر طان

- درمان جوشهای سطحی پوست

- ضد چربی پوست

- ضد چربی خون واوره

- جلو گیری از سفید شدن مو

- کمک به رشد مو

 

 

طرز ساختن ماسک آلوئه ورا

2ق س دانه ی جو را به صورت پودر در آورید با 1ق چایخوری شکر قهوه ی وا مقداری روغن آلوئه ورا و 1 ق چایخوری آبلیمو را مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید به آرامی پوست را با آن ماساژ دهید.

 

طرز استفاده ی خوراکی

گیاه را شسته3-2سانتی متر از آنراداخل مخلوط کن ریخته همراه نوشیدنی منا سبی مثل آب میوه یا ماء الشعیر میل کنید.

 

در موارد تسکین درد یا از بین بردن جوش

بعد از شستن محل مورد نظرروزانه 5 -6 مرتبه ژل گیاه را در محل ماساژ داده تا جذب شود.

 

طرز نگهداری:

برگ را بعد از برش در کاغذ پیچیده پایین یچخال قرار دهید در این شرائط تا 3 ماه سالم می ماند.

 

نکته :گیاه حتما باید در شرایط طبیعی و آب و هوای گرم و آفتاب شدید رشد کند واز خصوصیات آن رنگ سبز روشن با خالهای سفید در قسمت پایین برگ می باشد لذا آلوئه ورای گلخانه ای که عموما برگهای آن کوچک ورنگ سبز تیره دارند خواص دارویی چندانی ندارند.

 

عوارض جانبی

مصرف بیش از حد ژل (مصرف روزانه۱ گرم به مدت طولانی)ممکن است باعث عدم تعاد ل آب و الکترولیت بدن-ضایعات کلیه و...شود.

 

موارد منع مصرف

هنگام تهوع-استفراغ-دردهای شکمی و ضعف شدید نبایداز این ژل مصرف کرد.

 

احتیاط:برای مصرف بیش از ۲ هفته باید با پزشک مشورت نمود
تاریخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 01:41 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
جینسینگ داروی هر درد

قدمت استفاده از آن بیش از چهار هزار سال می رسد.در طب سنتی چین از این دارو برای کاهش استرس استفاده میشود.برای تقویت بدن و بدن را در برابر  آسیب های  ناشی از تغییرات احتمالی حین فعالیت های شدید ورزشی محافظت میکند.7 گونه این گیاه شناساسی شده است که در این میان جینسینگ  آسیایی ،آمریکایی ژاپنی بیش از دیگر گونه ها استفاده دارویی دارد.

ـ افزایش توان‌کاری در افراد سالمند
ـ افزایش استقامت و توان ورزشی
ـ برطرف کردن اختلالات زنانه پس از دوران یائسگی
ـ افزایش سطح هوشیاری
ـ تمرکز حواس بهتر
ـ بهبود کیفیت خواب
ـ سرعت در به یادآوری محفوظات و درک سریع‌تر مفاهیم
ـ کاهش درد و بالابردن آستانهٔ تحمل درد
ـ درمان کولیت
ـ برطرف کردن اضطراب و خستگی‌های روانی
ـ افزایش توان جنسی از طریق تأثیر بر هیپوتالاموس و غدهٔ آدرنال
ـ افزایش سطح انرژی
ـ برطرف کردن عفونت‌های قارچی و باکتریائی
ـ افزایش طول عمر
تاریخ : سه شنبه 24 بهمن 1391 | 09:14 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتاب بسیار مقوی است دارای 24% مواد پروتئینی ، 47%  روغن ، 20% مواد هیدروکربن ، 8% فسفر  ،

 9% پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامینهای A و B نیز می‌باشد.

روغن تخم   آفتابگردان دارای 70% اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین  E می‌باشد به همین دلیل چربی خون

 را پائین آورده و کلسترول  را تنظیم می‌کند.

خواص داروئی

اسانس گل آفتاب‌گردان برای التیام زخمها و پائین آوردن فشار
خون بکار می‌رود. اسانس برگهای آفتاب‌گردان خاصیت میکروب‌کشی دارد. در طب قدیم
ایران و در طب چینی از تمام قسمتهای گیاه آفتاب‌گردان استفاده می‌شود. در موارد
زیر  می‌توان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد.

 • زنگ زدن گوش: مغز ساقه
  آفتاب‌گردان را در آب جوش ریخته و مانند چایی دم کنید و روزی سه فنجان از این چاوی
  بنوشید.
 • تقویت معده و پائین آوردن فشار
  خون:
  30 گرم برگهای خشک آفتاب‌گردان را دم کنید و سه فنجان در روز
  بنوشید.
 • سرگیجه و ورم صورت ، آب آوردن بدن و تسریع
  زایمان:
  20 گرم از گلهای خشک آفتاب‌گردان را در آب جوش دم کنید و
  روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید.
 • درد معده ، بیماریهای دستگاه ادراری ،
  یبوست:
  30 گرم ریشه خشک شده آفتاب‌گردان را در آب جوش ریخته و مدت
  5 دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آنرا سه بار در روز بنوشید.
 • آرتروز و ورم
  پستان:
  هنگامی که آفتاب‌گردان گل می‌دهد نهنج گل را جدا کرده و در
  آن انداخته آنقدر  بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی
  مفصلهای دردناک بمالید  و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می‌شود. برای درمان ورم
  پستان در زنان شیرده نهنج گل  را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در یر
  آفتاب خشک کرده و سپس تکه‌تکه کرده  و سرخ کنید، که کاملا قهوه‌ای شود و بعد آنرا
  خورد کرده به صورت پودر درآورید و این  پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه
  کرده‌اید ریخته و این شربت را به مریض  بدهید تاشفا یابد.
 • اسهال خونی: برای درمان
  اسهال خونی تخم آفتاب‌گردان را به مقدار 30 گرم در آب ریخته و حدود یک ساعت با
  حرارت ملایم بپزید سپس آنرا با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید.
 • سردردی که همراه با سرماخوردگی
  است:
  30 گرم تخم آفتاب‌گردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید
  بجوشد  تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.
 • بیماری فتق: 30 گرم ریشه
  تازه آفتاب گردان را با آب و شکر قهوه‌ای بجوشانید و جوشانده را سه بار در روز
  بنوشید.
 • سنگ کلیه: حدود یک متر از
  مغز ساقه آفتاب‌گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسه به ملایمت بجوشد تا
  مقدر آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه به مدت یک هفته و روزی یکبار آنرا بوشید تا
  از شر سنگ کلیه راحت شوید.
 • زخم ، بریدگی و جراحت:
  مغز  ساقه آفتاب‌گردان را باید له کرد و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشت که خونریزی
  را  بند می‌آورد و بهبودی را تسریع می‌کند.

 • .....................................................................................................................................................................................................
 • واماخواص دارویی آنتی بیوتیک
  طبیعی

پونه از خانواده نعناع
است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است.


به علاوه در اعضاى این گیاه مقدارى تانن، مواد رزینى و قند نیز وجود دارد و حاوی
مقدار زیادی ویتامین است.


گیاه پونه در فصل گرما می روید، اما سایه روشن را بهتر می‏ تواند تحمل کند.


این گیاه در خاک‏ های مرطوب و غنی از مواد آلی مانند کود برگ به خوبی رشد می
‏کند.


کاربردهای پونه


با گیاه پونه می توان یک دم کرده ی گیاهی فوق‏ العاده تهیه نمود. برای تهیه ‏ی
یک فنجان دم کرده ی این گیاه، یک قاشق غذاخوری سرخالی از برگ یا گل پونه ی تازه و
یا یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک شده را در چای صاف کن درون یک لیوان ریخته و یک
فنجان آب در حال جوش را روی آن بریزید. اجازه دهید مدت 10 دقیقه دم بکشد و رنگ چای
در بیاید. اگر دوست داشتید می ‏توانید آن را کمی شیرین کنید.

برگ‏ ها و گل‏ های پونه و همچنین ساقه‏ های آن می توانند جایگزین مناسبی برای
بسیاری از
   آنتی بیوتیک‏ ها باشند. این گیاه همچنین بادشکن، معرق، مدر و محرک نیز می‏
باشد.

از دم کرده‏ی این گیاه برای درمان سرماخوردگی،
زکام،
سردردها،  مشکلات
گوارشی
، کم کردن تب
خفیف، تسکین
گلودرد
و برای بهبود
نفخ
شکم
، حالت تهوع،
دردهای   قاعدگی و بی
‏خوابی
استفاده می شود.

پونه را به عنوان تحریک کننده تولید صفرا   نیز می‏ شناسند.

تزریق عصاره ‏ی پونه به موش‏ های آزمایشگاهی نشان داد که این گیاه دارای خواص
آرام بخشی خوبی است.

عصاره‏ ی پونه دارای خاصیت تسکین دهنده‏ ی درد نیز می ‏باشد.

در محیط آزمایشگاه دیده شد که عصاره‏ ی پونه در مقابل ویروس
تب‏ خال
، ویروس آنفلوآنزا،
بیماری نیوکاسل و ویروس‏های مختلف دیگر فعال است.


فواید پونه:

پونه برای مقابله با بیماری‏های زیر سودمند است:- مشکلات و ناراحتی ‏های گوارشی به طوری که از ترش    کردن معده جلوگیری می ‌کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه
مفید است.

- سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم  سرفه   و سیاه   سرفه  - گرفتگی    بینی

- با توجه به خواص ضدمیكروبی كه در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، می ‌توان از
این فرآورده‌ها به عنوان جایگزین طبیعی برای آنتی بیوتیك‌ ها استفاده كرد.
درواقع ضدسم خوبی برای نیش جانوران گزنده
است

مقدار مصرف:


دم کرده ی پونه از ترکیب یک لیوان آب جوش با 2 گرم برگ خشک شده‏ ی پونه که به
مدت 5 تا 10 دقیقه دم کشیده و صاف شده حاصل می ‏شود.


این دم کرده به طور معمول 2 تا 3 فنجان در روز استفاده می ‏شود و محدودیتی در
طول درمان وجودندارد.

دم اسب گیاهی است که از 270 میلیون سال پیش در روی زمین
وجود داشته است و بعنوان گیاه داروئی در
اروپا
و
چین   بکار رفته است .
دم اسب چون دارای مقدر زیادی
سیلیس
می باشد بنام سیلیس Silica نیز معوف است .
دم اسب دو نوع ساقه هوایی دارد
.ساقه  ای که برنگ قرمز است و دراوائل بهار ظاهر می شود و دیگری ساقه نازا که برنگ
سبز  بوده و بعد از آن رشد می کند و مصرف طبی دارد .
دم اسب در کشورهای
   اروپا ، آسیا   و ارتفاعات هیمالیا   و شمال ایران  بطور خودرو می روید.


ترکیبات شیمیایی
گیاه دم اسب دارای اسید سال سیلیک ، اسید لیوئیک
،‌اسید مالک ،‌اسید اگزالیک ، اکویس تونین ، اسید اکویس تیک ، دی متیل سولفون ،
اکوتی نیک ، یک ماده تلخ ، یک ماده رزینی ، چربی ، ساپونین و همچنین دارای
مقدرزیادی (در حدود 70%) سیلیس می باشد آزمایشات متعدد نشان می دهد که دم اسب
مقدار  بسیار کمی
طلا  نیز دارد .

خواص داروئی


 1. برا ی رفع گلو درد و ورم گلو جوشانده دم اسب را غرغره کنید .
 2. کمپرس آن برای برطرف کردن دردهای آرتروز  و ورم مفاصل مفید است .
 3. برای درمان التهاب چشم ،‌چشمان خود را با جوشانده دم اسب بشوئید .
 4. ضرب خوردگی قسمت های مختلف بدن را با کمپرس دم اسب التیام دهید .
طرز
استفاده:
دم کرده : یک قاشق مربا خوری از گیاه خشک را در یک لیوان آب جوش
ریخته  و برای مدت 10 دقیقه دم کنید .

جوشانده : مقدار
100-80 گرم گیاه خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید برای مدت نیم ساعت بجوشد
.سپس  آنرا صاف کرده و بمقدار یک فنجان قبل از هر غذا بنوشید .گرد  دم اسب : گیاه خشک شده را در آسیاب برقی بریزید
تا بصورت پودر دراید . مقدار مصرف پودر یک گرم قبل از هر غذا است .


مضرات : این گیاه را نباید اطفال خردسال و زنان حامله مصرف
کنند. مقدار مصرف زیاد آن نیز ممکن است باعث ناراحتی
معده
و اختلال در دستگاه هضم و اسهال شود .

..................................................................................................................................................................................

جو Barley
نام علمی Hordeum vulgare
گیاه شناسی
جو گیاهی
است علفی و یكساله  كه ارتفاع آن بسته بانواع مختلف آن تا یك متر می رسد . برگهای
آن متناوب و باریك و  دراز و به رنگ سبز تیره می باشد .
جو از نظر كاشت به دو
دسته تقسیم می شود : جو  بهاره و جو پائیزه .
جو بهاره در بهار كشت می شود و
احتیاج به سرمای زمستان  ندارد و قبل از زمستان دانه می دهد در حالیكه جو پائیزه در
پائیز كشت می شود و  محتاج سرمای زمستان است .
خواص داروئی:
جو معمولا به
سه صورت در بازار عرضه  می شود
1) جو پوست نكنده كه هنوز سبوس آن جدا نشده

2)جو پوست كنده كه پوست  آن گرفته شده است
)3جو سفید كه پوست وسبوس آن
گرفته شده است و بنام جو مرواریدی  معروف است .
جو از نظر طب قدیم ایران سرد و
خشك است
1)غذایی بسیار مقوی است .
2)خاصیت نرم كننده دارد . و ملین می باشد

3)در قدیم از جو زیاد استفاده می  كردند .
4)برای نقرس مفید است
.
5)جوشانده جو داروی خوبی برای مبتلایان به تب  و كم خونی و سوء هاضمه است
.
6)ماء الشعیر برای درمان سل ،‌زخم های ریوی و سردرد  گرم مفید است .
7)ماء
الشعیر خون ساز است و زود هضم می شود.
8)ماء الشعیر را  با خشخاش كوبیده برای
سردرد مفید است .
9)برای درمان نقرس پماد در جو را با آب  بر روی قسمت های
دردناك بگذارید .
10) جو را با شكر مخلوط كرده غذای خوبی برای  اطفال است
.
11)بیسكوبیت جو بهترین دارو برای درمان یبوست است و حتی نفخ و شكم  درد را از
بین می برد.
12)سرد مزاجان باید جو را با شكر بخورند.
13)كشك  الشعیر برای
مزاج های گرم و اسهال های صفراوی مفید است .
14)برای برطرف كردن گلو  درد و ورم
گلو كشك الشعیر را قرقره كنید .
15)برای پائین آرودن كلسترول از جو  استفاده  كنید .
جو به طور كلی در طب
سنتی به سه صورت مختلف استعمال می شود:1)جوی كامل كه دانه با سبوس روی آن باشد و
فقط دنباله آن را كنده باشند. 2)جوی مقشر یا پوست گرفته كه عملاً قسمتی از پوست آن
گرفته شده است. 3)جوی سفید كرده كه تمام پوست و سبوس آن را گرفته و به صورت جوی
سفید درآمده باشد كه در اصطلاح به آن جوی مرواریدی می گویند.
جوی كامل معمولاً
برای تهیه غرغره ها به كار می رودو در سایر موارد از جوی مقشر یا جوی كاملاً سفید
استفاده می شود.
مالت جو كمك به هضم غذا می كندو مغذی است و سینه را نرم می
كند،  برای معالجه سوء هاضمه تجویز شده است.
خوردن دانه جو تشنگی را فرو می نشاند. تب  را برطرف می كند و به عنوان مقوی و تونیك عمل می كند.

و مالت در هضم  غذاهای نشاسته  ای خیلی كمك می كند و برای كاهش ترشح شیر كاربرد دارد.

جو از نظر  طبیعت طبق نظر  حكمای سنتی سرد و خشك است و مواد مغذی آن از گندم كمتر است،

 ولی  قابض و خشك كننده  است. غلیان صفرا و خون را تسكین می دهد و تب های گرم و تب های سل
را تقلیل می دهد. مضر مثانه است، از این نظر باید با روغن و انسیون خورده  شود.
اگر جو مقشر را  بپزند به حدی كه جوها شكفته و خوب پخته شوند، ولی آن را
نمالند و آن را صاف كرده و  سردش كنند ماءالشعیر به دست می آید؛ ماءالشعیر سرد و تر
است. مسكن حدت خون، صفرا،  اخلاط سوخته و تب ها و امراض گرم است. حرارت باطنی را
تسكین می دهد و حرارت كند و  عطش مفرط را فرو می نشاند و برای سل، زخم های ریه، ذات
الجنب، سردرد گرم و امثال  اینها نافع است.
زود هضم می شود، مولد خون صالح است
و به اصطلاح خونساز است ولی  معده را سست می كند. برای آلات داخل شكم اشخاص سرد
مزاج مضر است و نفاخ. از این نظر  باید گل قند خورده شود و در مواردی كه شكم بسته
است، خوردن ماءالشعیر جایز نیست، و  جمع بین ماءالشعیر سكنجبین نیز جایز نیست. اگر
ماءالشعیر با نصف وزن جو آن، خشخاش  كوبیده مخلوط و مانند حریره شود، برای سردرد
گرم مفید است و با عناب، سپستان، انجیر  و پرسیاوشان برای درد سینه و سرفه مجرب
است.
شیره جو كه آن را كشك الشعیر گویند  سرد مایل به خشك است و غلیظ تر از
ماءالشعیر است و برای اسهال صفراوی و مزاج های  گرم مفید است و غرغره با آن برای
ورم گلو و درد گلو نافع است.
ضماد و آرد جو  رادع است، ورم های سخت را تحلیل می
برد، دمل های گرم را سر باز می كندو به تنهایی و  یا مخلوط با هم وزن آرد جو و تخم
پنیرك، برای سل، ذات الجنب، ورم های زیر بغل،  سینه، پستان، پشت گوش و سایر اعضا
مفید است و ضماد آن با ریوند چینی برای ورم هایی  كه حرارت آنها در كمال حدت نباشد،
بسیار نافع است و با سركه برای ورم های صفراوی و  مخملك مفید است. اگر آرد جو
نباشد، جو مقشر را با آب و یا عصاره برگ های مناسب  ساییده و استفاده كنید.
ضماد  آرد جو با آب برای نقرس گرم و با آب گشنیز تازه  برای تحلیل خنازیر و ورم های گرم
سفت و ورم گلو نافع است.
آب پخته جو با سركه  برای جرب و خارش و آب برگ كاهو و
نظایر آن برای سردرد، ورم چشم، باد سرخ و محكم  كردن عضو شكسته نافع است.

خوردن آرد  جو با شكر غذای خوبی برای اطفال و مسكن عطش و  التهاب است.
نان جو ثقیل الهضم و  سنگین است و نفاخ. اگر خمیر آرد جو را بگذارند  كه ترش شود و در دوغ حل كنند

 و یك  شب بگذارند بماند و بخورند برای تسكین غلیان خون  صفراوی، تشنگی مفرط، قی صفراوی،
تب های گرم، اسهال صفراوی و خارش بسیار مفید  است.
جو برای سرد مزاجان مضر است
از این نظر باید با شكر خورده شود.
نگاهی به  تحقیقات علمی جدید در مورد خواص
درمانی جو:
جو از روزگاران كهن همیشه به عنوان  بسته ای از تركیبات دارویی مفید
برای بیماران قلبی و یبوست و دیگر اختلالات هاضمه و  احتمالاً سرطان شناخته شده
است.
جو به عنوان دارویی برای عروق قلبی:
جو، به  نظر می رسد كه از چند طریق
در كاهش كلسترول مؤثر است. یكی این است كه شبیه داروهای  شیمیایی ضد كلسترول بازار،
در مكانیسم ساخت كلسترول در كبد دخالت كرده و كلسترول را  كاهش می دهد. محققان
وزارت كشاورزی آمریكا در مركز تحقیقات مادیسن سه تركیب جداگانه  در جو كشف كرده اند
كه قابلیت كبد در ساختن كلسترول نوعLDL را مهار می كند.(LDL جزوی از كلسترول است كه
مضر بوده و به رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به حمله  های قلبی می شود.)
در  آزمایشی خوراندن جو به خوك موجب شده كه كلسترول خون خوك تا 18 در صد پایین بیاید و
بدن تردید، جو در كاهش كلسترول خون انسان نیز مؤثر است. تحقیقات دكتر روزماری نیومن
استاد دانشگاه موتانا كه بر روی عده ای از مردان داوطلب  انجام شد، نشان داد كه
خوردن جو به صورت نان، دانه پخت و كیك كلسترول خون آنها را  به میزان محسوسی پایین
آورده است.
این گروه پس از6 هفته هر روز سه بار با غذای  خود از خوراكی های جو
استفاده كرده اند و پس از 6 هفته كلسترول خون آنها 15 در صد  كاهش یافته
است.آزمایشها نشان می دهد هر چقدر كلسترول خون بیشتر باشد، تأثیر رژیم  جو در كاهش
آن بیشتر است
در آزمایش فوق گروه دیگری كه طی همان مدت 6 هفته از آرد  گندم یا
سبوس گندم به جای جو استفاده كرده بودند، هیچ كاهشی را در كلسترول خون نشان
ندادند.
به نظر دكتر نیومن خاصیت كاهش كلسترول در خون، حداقل قسمتی مدیون وجود
مواد بتاگلوكان محلول در آن است. مواد بتوگلوكان الیاف صمغی هستند كه به خصوص در
جو  و یولاف(جو دو سر) به صورت قابل حل در آب حل می شود. این مواد نه فقط در پوسته
نازك  خارجی بلكه در داخل مغز دانه جو نیز وجود دارد.
دكتر نیومن در حال حاضر با   همكاری گروهی از دانشمندان سوئدی دست اندر كار اجرای تحقیقاتی هستند

كه معلوم كند   كدام واریته جو از این نظر بهترین هستند یعنی كلسترول خون را بیشتر

كاهش می دهند.
آزمایش هایی كه در دانشكده پزشكی دانشگاه ویسكانسن شده نیز نشان می دهد
كه  كپسول های حاوی روغن جو كه محتوی عواملی برای كاهش قابلیت كلسترول سازی كبد
هستند،  به اشخاصی كه پس از انفاركتوس عمل جراحی قلب كرده اند داده شده، موجب كاهش
كلسترول  خون آنها در حدود18ـ 9 در صد شده است.
جو به عنوان ضد سرطان:
دكتر
چارلز  اسون، دانشمند و كارشناس تغذیه در دانشگاه ویسكانسن، معتقد است كه در دانه
های  گیاهان،مواد شیمیایی ضد سزطان وجود دارد و دكتر ترول، یكی از صاحب نظران در
رشته  علوم تغذیه، نیز این نظریه را تدیید می كند. دكتر ترول می گوید مواد شیمیایی
معروف  به مهار كننده های پروتئاز كه در دانه های گیاهی از جمله در جو وجود دارند،
عوامل  موجب سرطان را در بستر روده ها سركوب می كنند و به این دلیل جو در ردیف مواد
ضد  سزطان قرار دارد.
جو برای رفع یبوست:
گروهی از دانشمندان معتقدند جو برای
یبوست بسیار مفید است. در آزمایشاتی كه انجام دادند به این نتیجه رسیدند كه هر چه
بیشتر آرد جو را تصفیه كنند، یعنی بیشتر سبوس آن گرفته شود اثر شفابخش آن كمتر می
شود. بهترین راه این است كه جو با سبوس كامل به صورت آرد یا بلغور جو مصرف
شود.
جو سفید كرده كه اغلب در فروشگاه ها عرضه می شود، دارای آثار شفابخش كمتری
به خصوص در رفع یبوست است. ولی به هر حال جو پوست كنده و بدن سبوس نیز از نظر
مبارزه با بیماری های قلبی تا حدودی مفید است.
دانشمندان دانشگاه ویسكانسن
توصیه  می كنند برای این كه از حداكثر خواص جو استفاده شود، حتی الامكان آرد كامل
آن تهیه  و مصرف شود، یعنی سبوس آن هیچ گرفته نشود زیرا تركیبات ضد كلسترول جو
بیشتر در  پوسته خارجی یعنی در سبوس جو قرار دارد.
ـ بر اساس نتایج پژوهشهای
جدید، جو  الیاف غذایی ذوب شونده زیادی دارد و میزان كلسترول بالای خون را بسیار
كاهش می دهد. كلسترول بالا میزان خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. پژوهشگران
خوردن روزانه جو  را توصیه می كنند.


............................................................................................................................................................................................................

گندم


گندم پر از  املاح معدنی است. اگر طالب كسب  ویتامین های گوناگون هستید، به سراغ گندم
بروید.حریره گندم با شكر و بادام برای  خونریزی سینه مفید است.گندم، جلوی سرطان
روده را می‌گیرد.
تركیبات  شیمیایی
هر چند مواد متشكله گندم در انواع مختلف
فرق می كند، ولی بطور متوسط
در صد قسمت گندم، مواد زیر دیده می شود:
- آب  13.65 درصد
- سلولز 2.53 درصد
- نشاسته و دكسترین 66.77 درصد
- مواد  قندی 1.45 درصد
- مواد معطر 1.85 درصد
- مواد سفیده ای و گلوتن 12.58 درصد

- چربی 1.75 درصد
- ضمنا  مقدار كافی املاح معدنی و ویتامین های گوناگون
داشته و برای انسان غذای نسبتا كاملی  است. علاوه بر مصرف تغذیه ، گندم دارای اثر
درمانی بسیار می باشد .
اگر آرد گندم  بر روی پوست مالش دهید، التهاب و ورم آنرا
از بین می بردو به همین منظور، از قدیم  گندم را در تسكین التهاب ، باد سرخ بكار می
بردند و برای این منظور با مقداری مواد  ضد عفونی كننده همراه می نمودند تا میكرب
آنرا نیز از بین ببرد .
در صنعت از  آرد گندم نشاسته می گیرند. ضماد سوخته ی
گندم با موم و روغن جهت جلای رخسار بی نظیر  است - گندم چاق كننده و مقوی غرایز
جنسی است و بین غذاهایی كه با گندم ساخته می  شود، سمنو از همه قوی تر است، پخته
گندم با شكر و بادام به صورت حریره ،
چنانكه  كم كم خورده شود، درمان خونریزی
سینه است .
ضماد پخته گندم با روغن زیتون جهت  فروبردن ورمهای گرم و آب پیاز
جهت ورمهای سرد مفید است ، و با آب گشنیز جهت تحلیل  ورمهای گرم و خنازیر و غدد
مجرب است .
پخته گندم با سكنجبین جهت بثورات آبكی  سودمند می باشد.
روغن  گندم كه از جوشاندن و پختن گندم در روغن زیتون بدست می  آید. جهت رفع قوبا (زخم های
جلدی كه منشاء عصبی دارد) مخصوصا قوبای اطفال و همچنین  پاك شدن كك و مك و معالجه
كچلی و ریزش طبقات شاخی پوست مفید است .
جوشانده سبوس  گندم درمان سرفه و زكام
های سخت است . جوشانده ی سبوس گندم كه با عسل شیرین شده  باشد، بعد از غذا یبوست
هایی را كه منشاء آنها تنبلی كبد و تحریكات روده باشد درمان  می كند. از سبوس گندم
می توان نان سیاه هم تهیه كرد، ولی سنگین بوده ترشی معده را  زیاد
می كند.

مبتلایان به زخم معده -سرطان دستگاه هاضمه و آپاندیس بایستی  از سبوس گندم
پرهیز نمایند.
به زنان حامله توصیه كنید كه از سوپ گندم كه دارای  املاح كلسیم
- فلوئور و سیلیس و ویتامین های ((ب و پ )) می باشد حتما استفاده کنند.
مصرف این ماده مهم غذایى  سلامت شما
را بیمه مى كند
گندم ، همین دانه ریزى كه به صورت نان و یا  شكلهاى
دیگر مورد مصرف عموم قرار مى گیرد، از جمله دانه هایى است كه املاح و عناصر  بسیارى
را در خود دارد. پس چه بهتر كه شما هم با خواص و اثرات آن در مبارزه با برخى
بیماریها آشنا شوید.

گندم  چه  دارد؟
در گندم املاح معدنى و عناصر كاتالیتیك فراوان
وجود دارد مثل : كلسیم ، منیزیوم ، سدیم ، پوتاسیوم ، كلر، گوگرد، فلوئور،
سیلیسیوم  ، مس ، منگنز، كوبالت ، ید، آرسنیك ، چربى فوسفوردار، روى ، نشاسته ،
ویتامین ((آ،  ب 1))، ((ب 2))، ویتامین ((ا)) كه در جوانه گندم به وجود مى آید و
ویتامینهاى ((كا)) ((د))، ((پ پ ))، مخمرها و دیاستازها.
گندم از مواد غذایى
كامل طبیعت است  كه قرنها است خوراك بشر را تاءمین مى كند و یكى از نعمتهاى بزرگ
خداوند است . امروز  در سایه علم و دانش ‍ معلوم شده است این دانه كوچك و حقیر گنجى
از املاح و ویتامین  در خود نهفته دارد و بعید نیست در آینده اسرار دیگرى از آن كشف
گردد.
نان را در  قدیم بهتر از حالا تهیه مى كردند. در نتیجه مواد غذایى آن
كاملتر بود و از دست نمى  رفت به این ترتیب كه گندم را با كود طبیعى به عمل مى
آورند. براى آرد كردن آن از  آسیاى بادى و یا آبى استفاده مى كردند و به علت سرعت
آسیاهاى برقى قسمتى از  ویتامینهاى آن از دست نمى رفت و آرد تصفیه شده به دست نمى
داد. به علاوه آن را با  خمیر مایه طبیعى به عمل مى آوردند و نان را با حرارت آتش
چوب یا هیزم مى پختند و در  نتیجه چنین نانى هم مغذى بود و هم سالم و خوشمزه
.
اكنون چنین نانى در شهرهاى  بزرگ كه پخت نان را صنعتى كرده اند كمتر پیدا مى
شود و براى یافتن آن باید به شهرها  و روستاها رفت و چنین نانى را به دست
آورد.
امروزه باید از جوانه گندم استفاده  كنیم زیرا جوانه گندم براى تمام كسانى
كه دچار كمبود املاح معدنى شده اند یا بى  خونى و ضعف پیدا كرده اند و از لحاظ جسمى
و روحى ناتوان و ضعیف شده اند، رشد آنها  سریع نیست ، نرمى استخوان دارند، مسلول
شده اند، خانمهایى كه حامله هستند و یا فارغ  شده و یا بچه شیر مى دهند غذایى عالى
و ممتاز است و مصرف آن به تمام این اشخاص  توصیه مى شود.
وقتى دانه گندم معمولى
را با گندم جوانه زده ، مقایسه كنیم از نظر  تغییراتى كه در مواد حیاتى آن پیدا شده
است دچار تعجب و شگفتى مى شویم . به این  مقایسه توجه كنید.


گندم   كامل
فوسفور 423 میلى گرم درصد. منیزیوم 133 میلى گرم
درصد. كلسیم 45 میلى گرم درصد.


گندم جوانه   زده
فسفر 1050 میلى گرم درصد. منیزیوم 342 میلى گرم
درصد. كلسیم 71 میلى گرم درصد.
براى اینكه بهتر ارزش غذایى جوانه گندم در نظر
شما روشن شود كافى است بگوییم كه نان سفید تقریبا داراى 86 میلى گرم فوسفور، 5/0
میلى گرم منیزیوم و 14 میلى گرم كلسیم است .
طرز تهیه جوانه گندم خیلى آسان است
. گندم خوب و تازه را (اگر از جاهاى ییلاقى باشد بهتر است ) انتخاب كنید و آن را
بشویید و بعد در ظرفى كه آب نیمه گرم دارد خیس كنید و بگذارید بیست و چهار ساعت
بماند. بعد آب آن را بریزید و دوباره بشویید و در بشقاب گودى جا دهید و روى آن
پارچه مرطوب بگذارید. بعد از دو روز در تابستان و چهار روز در زمستان جوانه هاى
كوچك شیرى از آن پیدا مى شود كه همان جوانه گندم است .
گندم جوانه زده را نمى
شود كنسرو كرد، باید همان روز مصرف كرد و هر روز دوباره تازه آن را تهیه
كرد.
مقدار مصرف جوانه گندم تازه یك تا سه قاشق قهوه خورى است كه باید آن را به
تنهایى جوید و با غذاهاى دیگرى مخلوط كرده مصرف كرد.
اگر هر دو یا سه ماه ،
پانزده یا بیست روز جوانه گندم تازه تهیه كنید و بخورید به زودى خواهید دید تغییر
محسوسى در شما پیدا شده است و شما سالم و با نشاط شده اید.
جوانه گندم ، بى  اندازه مقوى و نیروبخش است ولى مصرف آن براى بعضى از كسانى كه فشار خون دارند، منع
شده است .
بسیارى از غذاشناسان عصر جدید مخصوصا دكتر گلیورد هاوزر ثابت كرده
است  كه با تقلیل مصرف گندم كامل امراضى از قبیل : ضعف عمومى بدن ، نرمى استخوان
ها،  كولیت ، تصلب شرائین ، كم خونى ، یبوست و ناتوانى جنسى زیاد شده است و بهترین
راه  مبارزه علیه این بیمارى این است كه غذاى خود را از نان كامل یا طبیعى ترتیب
دهیم و  یا جوانه گندم را تهیه كرده و با غذاى خود مصرف كنیم . در كتاب گذرنامه
براى یك  زندگى نوین اثر گیلورد هاوزر جوانه گندم یكى از غذاهاى معجزه گر هاوزر است
كه مصرف  آن را در موارد بسیارى تجویز و توصیه كرده است و بسیارى از خانواده ها با
مصرف آن  بهبود یافته و تغییر محسوسى در حالت جسمى و روحى خود مشاهده كرده
اند.تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 09:29 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
منبع آشپزی رنگین

مواد لازم :

_ تخم مرغ 4 عدد

_ ماست كم آب 1 لیوان

_آرد 2/5 ( دو و نیم لیوان )

_ شكر 1/4 و 1 ( یك لیوان + یك چهارم لیوان )

_ روغن مایع 3/4 لیوان ( سه چهارم لیوان )

_ جوش شیرین 1/5 قاشق چایخوری ( یک و نیم )

_ بكینگ پودر 1/5 قاشق چایخوری ( یک و نیم )

_ هل یا وانیل به قدر كافی

طرز تهیه :

ابتدا فر را روشن كنید و بعد از چند دقیفه درحه آنرا تنظیم كنید

1_سفیده و زرده تخم مرغ را با هم بزنید بعد به آن روغن و شكر اضافه كنید .

2_در ظرف دیگری ماست و جوش شیرین و بكینگ پودر و وانیل را با هم مخلوط كنید .

سپس دو مخلوطردیف 1 و 2 را با هم مخلوط كنید و مایه یكنواختی كه شد آرد الك شده را در آن بریزید و با قاشق به آرامی آنقدر هم بزنید كه كامل با هم مخلوط شود خیلی آرام آرام این كار را انجام دهید .

كیك را به مدت یك ساعت در پنجره وسط و با حرارت 350 درجه فارنهایت ( 180 درجه سانتی گراد ) یا معادل درجه 4 دربعضی از فرها بگذارید

من برای تزیین از پاشیدن كمی پودر قند و شكلات آب شده و خلال پسته استفاده كرده ام

تزیینی بسیار ارزان و ساده است .


كیك ماستی (آشپزی رنگین )

كیك ماستی (آشپزی رنگین )

كیك ماستی (آشپزی رنگین )
تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 | 09:00 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

 

 

خاتم کاری

 

 

هنرهای سنتی ایران، هنرهای اصیل مردمی و نشات گرفته از فطرتی پاک است که از دیر باز در تمامی شئون زندگی مردم رسوخ کرده و به صورت جزئی تفکیک ناپذیر درآمده اند.

این هنرها، از گذشته دور تا کنون، بدون تغییرات زیاد باقی مانده اند و اگر به آنها توجه نشود رفته رفته به بوته فراموشی سپرده خواهند شد.

 

خاتم سازی

خاتم سازی یکی از هنرهای با ارزش شرق است. از گذشته خاتم سازی اطلاعات زیادی در دست نیست، زیرا مواد اولیه خاتم اکثرا چسب و چوب است و این دو ماده بر اثر مرور زمان از بین می روند. با این همه در اماکنی که جنبه تقدس داشته و در نتیجه از آنها به خوبی نگه داری شده، به خاتم هایی بر می خوریم که قدمت دویست تا سیصد ساله دارند.

مهمترین مرکز خاتم سازی جهان امروز، ایران است. هر چند در کشورهای هندوستان، سوریه، عراق و فلسطین نیز هنر خاتم کاری وجود دارد، اما به قدمت و ظرافتی که در ایران انجام می شود نیست، در حقیقت این هنر ویژه ایران است. خاتم های ایران در نمایشگاههای جهانی و بین المللی، همواره در رده اول و ممتاز بوده است.

 

در موزه های جهان، انواع مختلف خاتم های مرغوب ایران وجود دارد؛ از جمله تخته شطرنج خاتم کاری شده ای که در موزه "بناکی" در شهر آتن نگه داری می شود و در زمره بهترین نمونه خاتم عصر صفوی است. شاید بهترین نمونه این هنر در عصر حاضر، میز خاتمی است که در نمایشگاه بروکسل - سال ۱۹۵۸- مدال طلا را نصیب خود کرد. در هنر خاتم سازی از چوبهای گوناگون از قبیل عاج، استخوان، برنج و گاهی طلا و نقره استفاده می شود.

 

ابتدا چوب، استخوان یا فلز را به صورت منشورهای مثلث القاعده می برند و آنها را بنحوی کنار هم قرار می دهند که برش عرضی آنها دارای اشکال هندسی منظم باشد، زیرا شکل عمومی بیشتر خاتم ها را نقوش هندسی تشکیل می دهد.

 

بعد این برش ها را در کنار هم و بوسیله سریشم ، روی ورقه نازکی از چوب، می چسبانند و نهایتا ورقه را بر اشیاء گوناگونی مانند میز، صندلی، جعبه، قاب و غیره می نشانند. اخیرا خاتم های خطی نیز ساخته می شود که در آن کلماتی مانند اسماء خداوندی بعنوان نقش ظاهر می شوند.

 

در خاتم های گرانقیمت، قسمت های فلزی خاتم از طلا یا نقره تشکیل میشود و به جای استخوان در ساخت آنها عاج به کار می رود. مرغوبترین انواع خاتم، به "پره وارو" و "سیم دار" مشهور است. این هنر از دویست سال پیش تا کنون بدون تغییرات زیاد باقی مانده و نمونه کارهای قدیمی و معاصر تفاوت چندانی باهم ندارند.

 

خاتم کاری

 

مواد و مصالح خاتم سازی


چوب

چوب فوفل، آبنوس، عناب، شاه چوب، آزاد، بقم، نارنج و چوب شمشاد.


فلز

مفتول های طلایی یا نقره ای، مس، برنج، آلومینیوم.


استخوان

استخوان ساق پا و دست شتر یا اسب، عاج فیل، استخوان مصنوعی


رنگ سبز

این رنگ از ترکیب نشادر، براده مس و سرکه تهیه می شود. استخوان های بریده شده را در ظرف حاوی محلول رنگی می ریزند و مدت شش ماه در معرض نور خورشید قرار می دهند. امروزه از آنجائیکه تهیه استخوان شتر مشکل است، از چوب نارنج به جای استخوان شتر استفاده می کنند و برای رنگ کردن آن، از رنگ سبز مخصوص رنگرزی پشم استفاده می کنند.

وسایل و ابزار خاتم سازی عبارتند از: رنده، تنگ، اره، سوهان، پرگار، گونیا، چکش، گازانبر، مغار، پرس.


روغنکاری خاتم

 

اصولا سطح یک خاتم به دو علت روغن زده می شود : براق شدن خاتم و حفاظت آن در مقابل رطوبت، گرما و سرما. در گذشته برای این کار روغن جلا یا سندلوس ( شیره درخت کاج ) به کار می رفت. بعد ها از روغن هاویلوکس استفاده شد و امروزه از پلی استر استفاده می کنند.

خاتم از نظر گل تنوع زیادی دارد، از میان آنها می توان به: خاتم پره وارو، پره ای، ابری، نه گلی لایه دار، شش و لوز، بته جقه ای، خیابانی، طاقی، قمی، جناقی و خاتم دورنگ اشاره کرد. از انواع حاشیه نیز می توان حاشیه شش گلی، جویی، بازوبندی، طوره دار، شمسه دار و حاشیه تخمه دار را نام برد
تاریخ : یکشنبه 22 بهمن 1391 | 12:38 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


فریدون مشیری شعر, اشعار فریدون مشیری, کوچه

بی تو، مهتاب‌شبی، باز از آن كوچه گذشتم،

همه تن چشم شدم، خیره به دنبال تو گشتم،

شوق دیدار تو لبریز شد از جام وجودم،

شدم آن عاشق دیوانه كه بودم.

در نهانخانۀ جانم، گل یاد تو، درخشید

باغ صد خاطره خندید،

عطر صد خاطره پیچید:


یادم آمد كه شبی باهم از آن كوچه گذشتیم

پر گشودیم و در آن خلوت دل‌خواسته گشتیم

ساعتی بر لب آن جوی نشستیم.

تو، همه راز جهان ریخته در چشم سیاهت.

من همه، محو تماشای نگاهت.


آسمان صاف و شب آرام

بخت خندان و زمان رام

خوشۀ ماه فروریخته در آب

شاخه‌ها  دست برآورده به مهتاب

شب و صحرا و گل و سنگ

همه دل داده به آواز شباهنگ

یادم آید، تو به من گفتی:

ـ «از این عشق حذر كن!

لحظه‌ای چند بر این آب نظر كن،

آب، آیینۀ عشق گذران است،

تو كه امروز نگاهت به نگاهی نگران است،

باش فردا، كه دلت با دگران است!

تا فراموش كنی، چندی از این شهر سفر كن!»

با تو گفتم:‌ «حذر از عشق!؟ - ندانم

سفر از پیش تو؟ هرگز نتوانم،

نتوانم!

روز اول، كه دل من به تمنای تو پر زد،

چون كبوتر، لب بام تو نشستم

تو به من سنگ زدی، من نه رمیدم، نه گسستم . . .»


باز گفتم كه : «تو صیادی و من آهوی دشتم

تا به دام تو درافتم همه جا گشتم و گشتم

حذر از عشق ندانم، نتوانم!»

اشكی از شاخه فرو ریخت

مرغ شب، نالۀ تلخی زد و بگریخت . . .


اشک در چشم تو لرزید،

ماه بر عشق تو خندید!

یادم آید كه: دگر از تو جوابی نشنیدم

پای در دامن اندوه كشیدم.

نگسستم، نرمیدم.

رفت در ظلمت غم، آن شب و شب‌های دگر هم،

نه گرفتی دگر از عاشق آزرده خبر هم،

نه کُنی دیگر از آن كوچه گذر هم . . .

بی تو، اما، به چه حالی من از آن كوچه گذشتم!
تاریخ : یکشنبه 22 بهمن 1391 | 12:32 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

لنتاین-تاریخچه روز ولنتاین(تاریخ ولنتاین)

 

 

روز ولنتاین

تنها مدت کمی به اواخر بهمن ماه و اواسط ماه فوریه باقی مانده که روز عشق فرنگی (ولنتاین) و روز عشق ایران باستان (سپندارمذگان) یا همان ولنتاین ایرانی به فاصله ی چهار روز از هم قرار دارند یعنی ۲۵ بهمن ماه (ولنتاین) و ۲۹ بهمن ماه (سپندارمذگان) !

چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک، شکلات و … در کشورمان باب شده است. اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در روز ولنتاین باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند...

 

 

ولنتاین روز ولنتاین تاریخ ولنتاین

 

 

تاریخچه روز ولنتاین:

روز ولنتاین-تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه روز ولنتاین می‌‌دانیم با افسانه درآمیخته است. امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده است که حداقل سه قدیس وجود داشته‌اند که همگی به شهادت رسیده اند، به همین دلیل چندین افسانه سعی در بازگوئی تاریخچه  آئین ولنتاین دارند.

 

 

روز ولنتاین-در صده سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده‌است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته‌است از جمله اینکه مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم وفرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن «از طرف ولنتاین تو» (From Your Valentine) امضاء کرده است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارتهای ولنتاین مشاهده می‌‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده است.

 

 

ولنتاین روز ولنتاین تاریخ ولنتاین

 

 

هدیه روز ولنتاین :

در کشورهای اروپایی و امریکائی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع ان نیز از آداب  روز ولنتاین به شمار می‌رود. از نظر علمی هم ثابت شده‌است که خوردن شکلات دات یا همان سیاه میزان عشق را در انسان بالا می‌برد البته نه مصرف بی رویه ان.

 

تاریخچه سپندارمذگان:(ولنتاین ایرانی)

ولنتاین ایرانی :در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده‌است. در تقویم ایرانی دقیقا مصادف است با ۵ اسفند که در گاهشماری کنونی برابر است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها 4 روز پس از روز ولنتاین. این روز سپندارمذگان یا «اسفندارمذگان» نام داشته‌است.

 ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانسته اند. فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال روز اول “روز اورمزد”، روز دوم، روز بهمن معنی “سلامت، اندیشه” که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی “بهترین راستی و پاکی” که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که خاص خداوند است و روز پنجم “سپندار مذ” بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.

 

 

ولنتاین روز ولنتاین تاریخ ولنتاین

 

 

سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌کردند. اخیرا گروهی از دوستداران فرهنگ ایرانی پیشنهاد کرده‌اند که به منظور حفظ فرهنگ ایرانی سپندارمذگان بجای ولنتاین به عنوان روز عشق گرامی داشته شود.

 

 (ولنتاین ،روز عشق مبارک باد )

(روز ولنتاین ، روز عاشقان مبارک باد )
تاریخ : یکشنبه 22 بهمن 1391 | 12:30 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
امروز دلم برایت تنگ شده بود چقدر این ساعتها با من و دلم غریبه هستند چگونه میتوان این دلتنگی ها را باور کرد ای کاش بودی و میدیدی بی تو چقدر تنهایم


تاریخ : یکشنبه 22 بهمن 1391 | 12:19 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

سید خندان نام ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران بوده است، در گذشته املاک زمین‌های این منطقه متعلق به کامران میرزا نایب‌السلطنه بوده است، پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را هم متصل می‌کرده است. عده‌ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلال‌الدین رومی گرفته‌شده است‌...
محله های قدیم

سید خندان

سید خندان نام ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران بوده است. سیدخندان پیرمردی دانا بوده که پیش گویی‌های او زبانزده مردم در نیم قرن پیش بوده است. دلیل نامگذاری این منطقه نیز احترام به این پیرمرد بوده است.

فرمانیه

در گذشته املاک زمین‌های این منطقه متعلق به کامران میرزا نایب‌السلطنه بوده است و بعد از مرگ وی به عبدالحسین میرزا فرمانفرما فروخته شده است.

فرحزاد

این منطقه به دلیل آب و هوای فرح انگیزش به همین نام معروف شده است.

شهرک غرب

دلیل اینکه این محله به نام شهرک غرب معروف شد ساخت مجتمع‌های مسکونی این منطقه با طراحی و معماری مهندسان آمریکایی و به مانند مجتمع‌های مسکونی آمریکایی بوده و در گذشته نیز محل اسکان بسیاری از خارجی‌ها بوده است.

آجودانیه

آجودانیه در شرق نیاوران قرار دارد و تا اقدسیه ادامه پیدا می‌کند. آجودانیه متعلق به رضاخان اقبال السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین شاه بوده، او ابتدا آجودان مخصوص شاه بوده است.

اقدسیه

نام قبلی اقدسیه (تا قبل از 1290 قمری) حصار ملا بوده است. ناصرالدین شاه زمین‌های آنجا را به باغ تبدیل و برای یکی از همسران خود به نام امینه اقدس (اقدس الدوله) کاخی ساخت و به همین دلیل این منطقه به اقدسیه معروف شد.
محله های قدیم

جماران

زمین‌های جماران متعلق به سید محمد باقر جمارانی از روحانیان معروف در زمان ناصر الدین شاه بوده است. برخی از اهالی معتقدند که در کوه‌های این محله از قدیم مار فراوان بوده و مارگیران برای گرفتن مار به این ده می‌آمدند و دلیل نامگذاری این منطقه نیز همین بوده است و عده ای هم معتقدند که جمر و کمر به معنی سنگ بزرگ است و چون از این مکان سنگ‌های بزرگ به دست می آمده ‌است‌، آن‌جا را جمران‌، یعنی محل به‌ دست آمدن جمر نامیده‌اند.

پل رومی

پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را هم متصل می‌کرده است. عده‌ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلال‌الدین رومی گرفته‌شده است‌.

جوادیه (در جنوب تهران)

بسیاری از زمین‌های جوادیه متعلق به آقای فرد دانش بوده است که اهالی محل به او جواد آقا بزرگ لقب داده بودند. مسجد جامعی نیز توسط جواد آقا بزرگ در این منطقه بنا نهاده است که به نام مسجد فردانش هم معروف است.

داودیه (بین میرداماد و ظفر)

میرزا آقاخان نوری صدر اعظم این اراضی را برای پسرش‌، میرزا داودخان‌، خرید و آن را توسعه داد. این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذکر شده داودیه نام گرفت‌.

پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را هم متصل می‌کرده است. عده‌ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلال‌الدین رومی گرفته‌شده است‌.

درکه

اگر چه هنوز دلیل اصلی نامگذاری این محل مشخص نیست اما برخی آنرا مرتبط به نوعی کفش برای حرکت در برف که در این منطقه استفاده می شده و به زبان اصلی «درگ» نامیده می شده است دانسته‌اند.

دزاشیب (در نزدیکی تجریش)

روایت شده است که قلعه بزرگی در این منطقه به نام « آشِب » وجود داشته است و در گذشته نیز به این منطقه دزآشوب و دزج سفلی و در لهجه محلی ددرشو می‌گفتند.

زرگنده

احتمالا دلیل نامگذاری این محل کشف سکه‌ها و اشیاء قیمتی در این محل بوده است. در گذشته این منطقه ییلاق کارکنان روسیه بوده است.
محله های قدیم

قلهک

کلمه قلهک از دو کلمه "قله‌" و "ک‌" تشکیل شده است که قله معرب کلمه کله‌، مخفف کلات به معنای قلعه است‌. عقیده اهالی بر این است که به دلیل اهمیت آبادی قلهک که سه راه گذرگاه‌های لشگرک‌، ونک و شمیران بوده است‌، به آن( قله- هک) گفته شده است‌.

کامرانیه

زمین‌های این منطقه ابتدا به میرزا سعیدخان‌، وزیر امور خارجه‌تعلق داشت، و سپس کامران میرزا پسربزرگ ناصرالدین شاه‌، با خرید زمین‌های حصاربوعلی‌، جماران و نیاوران‌، اهالی منطقه را مجبور به ترک زمین‌ها کرد و سپس آن جا را کامرانیه نامید.

محمودیه ( بین پارک وی و تجریش یا ولیعصر تا ولنجک)

در این منطقه باغی بوده است که متعلق به حاج میرزا آقاسی بوده است و چون نام او عباس بوده آنرا عباسیه می‌گفتند. سپس علاءالدوله این باغ بزرگ را از دولت خرید و به نام پسرش‌، محمودخان احتشام‌السلطنه‌، محمودیه نامید.

نیاوران

نام قدیم این منطقه گردوی بوده است و برخی معتقدند در زمان ناصرالدین شاه نام این ده به نیاوران تغییر کرده است به این ترتیب که نیاوران مرکب از "نیا" (حد، عظمت و قدرت‌) ؛"ور" (صاحب‌) و "ان‌" علامت نسبت است و در مجموع یعنی کاخ دارای عظمت‌.

میرزا آقاخان نوری صدر اعظم این اراضی را برای پسرش‌، میرزا داودخان‌، خرید و آن را توسعه داد. این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذکر شده داودیه نام گرفت‌.

ونک

نام ونک تشکیل شده است از دو حرف (ون‌) به نام درخت و حرف (ک)که به صورت صفت ظاهر می‌شود.

یوسف آباد

منطقه یوسف آباد را میرزا یوسف آشتیانی مستوفی‌الممالک در شمال غربی دارالخلافه ناصری احداث کرد و به نام خود، یوسف آباد نامید.

پل چوبی

قبل از این که شهر تهران به شکل امروزی خود درآید، دور شهر دروازه هایی بنا شده بود تا دفاع از شهر ممکن باشد. یکی از این دروازه‌ها، دروازه شمیران بود با خندق‌هایی پر از آب در اطرافش که برای عبور از آن‌، از پلی چوبی استفاده می‌شد. امروزه از این دروازه و آن خندق پر از آب اثری نیست‌، اما این محل همچنان به نام پل چوبی معروف است.
محله های قدیم

شمیران

نظریات مختلفی درباره این نام شمیران وجود دارد. یکی از مطرح ترین دلایل عنوان شده ترکیب دو کلمه سمی یا شمی به معنای سرد و « ران » به معنای جایگاه است و در واقع شمیران به معنای جای سرد است. به همین ترتیب نیز تهران به معنای جای گرم است. همچنین در نظریه دیگری به دلیل وجود قلعه نظامی در این منطقه به آن شمیران می‌گفتند و همچنین برخی نیز معتقدند که‌ یکی از نه ولایت ری را شمع ایران می‌گفتند که بعدها به شمیران تبدیل شده است.

گیشا

نام گیشا که در ابتدا کیشا بوده است برگرفته از نام دو بنیانگذار این منطقه (کینژاد و شاپوری) می‌باشد.

منیریه (در جنوب ولیعصر)

منیریه در زمان قاجار یکی از محله‌های اعیان نشین تهران بوده و گفته شده نام آن از نام زن کامران‌میرزا، یکی از صاحب‌منصبان قاجر، به نام منیر گرفته شده‌است.

بخش تاریخ تبیان


منبع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:46 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظراتتعزیه همیشه از ارکان مراسم های عزاداری در ایران بوده و از قطب های زیبای عزاداری در ماه محرم. حال در ادامه به تاریخچه این مراسم آیینی در ایران می پردازیم.

تاریخچه

تعزیه

تاریخ پیدایش تعزیه به صورت دقیق پیدا نیست، برخى با باور به ایرانى بودن این نمایش آیینى، پاگیرى آن را به ایران پیش از اسلام به پیشینه سه هزار ساله سوگوارى بر مرگ پهلوان مظلوم داستانهاى ملى ایران نسبت داده و این آیین را مایه و زمینه ساز شكل‏گیرى آن دانسته‏اند، و برخى دیگر با استناد به گزارشهایى پیداى آن مشخصا از ایران بعد از اسلام و مستقیما از ماجراى كربلا و شهادت امام حسین (ع) و یارانش مى‏دانند.

سوگوارى براى شهیدان كربلا از سوى دوستداران آل على (ع) در عراق، ایران و برخى از مناطق شیعه نشین دیگر انجام مى‏گرفت، چنانكه ابوحنیفه دینورى، ادیب، دانشمند و تاریخ نگار عرب، در كتاب خود ـ اخبار الطوال ـ از سوگوارى براى خاندان على (ع) به روزگار امویان خبر مى‏دهد . اما شكل رسمى و آشكار این سوگوارى، به روایت ابن اثیر، براى نخستین بار به روزگار حكمرانى دودمان ایرانى مذهب آل بویه صورت گرفت؛ و آن چنان بود كه معز الدوله احمد ابن بویه در دهم محرم سال 352 ق «در بغداد به مردم دستور داد كه براى حسین بن على دكانهایشان را ببندند و بازارها را تعطیل كنند و خرید و فروش نكنند و نوحه بخوانند و جامه‏هاى سیاه بپوشند ومردم چنین كنند...» .

تعزیه، در لغت به معنى سوگوارى [تعزیت‏]، برپاى داشتن یادبود عزیزان از دست رفته، تسلیت، امر کردن به صبر، و پرسیدن از خویشان مرده است؛ ولى در اصطلاح، به گونه‏اى از نمایش مذهبى منظوم گفته مى‏شود که در آن عده‏اى اهل ذوق و کار آشنا در مناسبتهاى مذهبى و به صورت غالب، در جریان سوگواریهاى ماه محرم براى باشکوه‏تر نشان دادن آن مراسم و یا به نیت آمرزیده شدن مردگان، آرزوى بهره‏مندى از شفاعت اولیاى خدا به روز رستخیز، بازیافت تندرستى، و یا براى نشان دادن ارادت و اخلاص فزون از اندازه به اولیا ـ به ویژه اهل بیت پیامبر علیهم السلام، با رعایت آداب و رسوم و تمهیدهایى خاص و نیز بهره‏گیرى از ابزارها و نواها و گاه نقوش زنده برخى از موضوعات مذهبى و تاریخى مربوط به اهل بیت ـ به ویژه واقعه کربلا را پیش چشم بینندگان بازآفرینند.

در سال1311 ،با ممنوع شدن تظاهرات مذهبى اجراى تعزیه نیز یكسره موقوف گردید. چنین شد كه تعزیه موقعیت خود را از دست داد و اندك اندك روى به فراموشى نهاد

تعزیه یا شبیه‌خوانى در اصل نمایشى است برپایه قصه‌ها و روایات مربوط به زندگى و مصائب خاندان پیامبر اسلام و بخصوص وقایع ماه محرم سال 61 هجرى در کربلا براى امام حسین (ع) و خاندانش. ابتدا دسته‌هایى وجود داشتند که از برابر تماشاچیان مى‌گذشتند و با سینه زدن، زنجیر زدن و کوبیدن سنج و نظایر آن و حمل نشانه‌ها و علم‌ها و نیز هم‌آوازى و هم‌سرایى در خواندن نوحه، ماجراى کربلا را به مردم یادآورى مى‌کردند. در مرحله بعد آوازها کمتر شد و نشانه‌ها بیشتر و یکى دو واقعه‌خوان ماجراى کربلا را نقل مى‌کردند و سنج و طبل و نوجه آنها را همراهى مى‌کرد. چندى بعد، تعدادى از نقالان، چند شبیه یا لباس‌هاى نزدیک به واقعیت، شبیه‌سازى مصائب خود را شرح مى‌دادند. در مرحله بعد، شبیه‌ها با هم گفت و شنید مى‌کردند. بعد بازیگران پدید آمدند.

در آخرین نیم قرن دوره صفویه، تعزیه تحول نهائى خود را طى کرده و به شکلى که مى‌شناسیم در آمد.بدلیل حفظ حرمت، فقط مردان در این دسته‌ها حضور مى‌یافتند و نقش زنان را جوانان کم سال بازى مى‌کردند. در ابتداى دوره قاجاریه، تعزیه، بدلیل حمایت شاهان و طبقه مرفه جدید بازرگان و سیاسی، دامنه‌دار تر شد. بعدها در نمایش‌خانه‌هاى موقت بنام تکیه یا حسینیه این نمایش‌ها اجرا مى‌شدند. تاریخ دقیق ساختمان یکى از این تکیه‌هاى ثابت یعنى تکیه نوروزخان، 1177 ه.ش ، مقارن اوایل سال‌هاى سلطنت فتحعلى‌شاه است. در نخستین مراحل تعزیه، بسیارى از نقالان مذهبى و غیرمذهبى به بازى در آن پرداختند. به این ترتیب تعزیه از مایه و سبک نقالى تاثیر گرفت. تعزیه در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار به اوج خود شکوه و توسعه خود رسید. ساختمان مدور تکیه دولت در چهار طبقه، مجلل‌ترین نمایش‌خانه‌هاى تعزیه بوده است. همینطور مى‌توان از تکیه شاهی، تکیه ولى‌خان، سپهسالار، تکیه قورخانه، تکیه سرچشمه، تکیه عزت‌الدوله، تکیه نوروزخان، تکیه چهل تن، تکیه سید ناصرالدین‌و ... یاد کرد.

تعزیه

پس از ناصرالدین شاه تعزیه رفته رفته اهمیت خود را از دست داد. در دوره محمد علیشاه و احمد شاه به دلیل دگرگونیهاى اجتماعى و سیاسى از حمایت اشراف محروم گشت . پس از كنار زده شدن محمد على شاه از حكومت (1327 ق) استفاده از تكیه دولت براى تعزیه خوانى ممنوع گشت، و در سال 1311 ش، با ممنوع شدن تظاهرات مذهبى اجراى تعزیه نیز یكسره موقوف گردید . چنین شد كه تعزیه موقعیت خود را از دست داد و اندك اندك روى به فراموشى نهاد. در سالهاى آغاز دیكتاتورى رضاشاه، یعنى پس از 1304 ش، اجراى تعزیه رفته رفته ممنوع اعلام گردید و پاى به دوران افول خویش نهاد و در روستاها و شهرهاى دور افتاده دوران انحطاط را پیمود.

پس از شهریور 1320 ش دیگر بار سر برآورد. چنانكه اشاره شد، هم اینكه جز تلاشهاى جسته گریخته‏اى كه گاه و بیگاه در پایتخت مى‏شود، تعزیه به شكلى بسیار ساده و بندرت در برخى از شهرها و روستاهاى دور افتاده اجرا مى‏گردد . متن تعزیه یا تعزیه‌نامه، اغلب به شعر بود و شعر تعزیه عامیانه بود. زمینه شعرى تعزیه را رسم مرثیه‌سرایى ایجاد مى‌کرد و وقایع و داستانش را اساطیر و حماسه‌هاى مذهبى که از طریق نقالى مذهبى به او رسیده بود، تشکیل مى‌داددر تعزیه موسیقى جایگاه مهمى داشت و تعدادى سنت در موسیقى از طریق اجراى تعزیه بوجود آمد.

در آخرین نیم قرن دوره صفویه، تعزیه تحول نهائى خود را طى کرده و به شکلى که مى‌شناسیم در آمد

یکى از ارزش‌هاى نمایشى آوازهاى تعزیه در آن بود که قطعه‌ها و مقام‌هاى موسیقى با موضوع و شخص انطباق مى‌یافت.دسته‌هاى نوازنده موسیقى در هیئت‌هاى هفت یا هشت نفرى قرار مى‌گرفتند و سازها عبارت بود از شیپور، نی، قره‌نی، طبل، دهل، کرنا و سنج. اثر چندین عامل موسیقایی را می توان در موسیقی تعزیه یافت که مهم ترین آنها تقسیمات موسیقی ایرانی است که اجزای اصلی آوازهای تعزیه را شکل می دهد. در اکثر شهرها برای شبیه سازی ، ردیف خاصی را سرمشق قرار می دهند. آوازهای دشتی و شوشتری ، بیشترین کاربرد را در آوازهای مذهبی و تعزیه دارند. در بین آنها موسیقی ای که در مناطق مختلف ایران اجرا می شود نقش مهمی در تعزیه دارد.

در کنار تعزیه هایی که در مناطق مرکزی و قسمتی از پایتخت اجرا می شود ، تعزیه در فارس ، گیلان ، مازندران ، آذربایجان ، لرستان وخراسان و کرمانشاه و بوشهر به وسیله آوازهای محلی در کنار تقسیمات موسیقایی ایرانی همراهی می شود. هر کسی می تواند به راحتی حضور موسیقی سنتی ایرانی را در اکثر تعزیه ها در شکل آواز یا موسیقی دستگاهی تعزیه که به وسیله آلات موسیقی چون بوق و نی و کرنا و ... اجرا می شود.

تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:43 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

سورنا یکی از سرداران بزرگ و نامدار تاریخ ایران در زمان اشکانیان است که سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان فرماندهی کرد و رومی‌ها را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار با شکستی سخت و تاریخی روبرو كرد.
سورنا

سورنا از خاندان سورن یکی از هفت خاندان معروف ایرانی (در زمان اشکانیان و ساسانیان) بود. سورن در زبان فارسی پهلوی به معنی نیرومند است.

ژولیوس سزار، پمپی و کراسوس سه تن از سرداران و فرمانروایان بزرگ روم بودند که سرزمینهای پهناوری را که به تصرف دولت روم در آمده بود، به طور مشترک و تحت عنوان كنسول اداره می‌کردند. آنها در سوم اکتبر سال 56 پیش از میلاد در جلسه لوکا تصمیم حمله به ایران را گرفتند.

کراسوس فرمانروای بخش شرقی کشور روم آن زمان یعنی ، آسیای صغیر( تركیه و سوریه امروزی) بود و برای گسترش دولت روم در آسیا، رویای پیروزی برایران، فتح ایران و سپس گرفتن هند را در سر می پروراند . وی فاتح جنگ بردگان و اسپارتاکوس سردار قدرتمند انقلاب بردگان بود.

کراسوس (رییس دوره‌ای شورای كنسولی) با سپاهی شامل بیش از 40 هزار نفر از لژیونرهای ورزیده روم که خود فرماندهی آنان رابرعهده داشت به سوی ایران روانه شد و ارد اول پادشاه اشکانی، سورنا سردار نامی ایران را مامور جنگ با کراسوس و دفع یورش رومی‌ها کرد.

نبرد میان دو کشور در سال 53 پیش از میلاد در جلگه‌های میان رودان و در نزدیکی شهر حران یا کاره روی داد. بر اساس روایات تاریخی، قبل از آغاز جنگ سورنا پیامی را برای كراسوس فرستاد و كنسول روم در جواب گفت : پاسخ تو را در پایتخت ایران می دهم.

سورنا در جواب كراسوس پیام داد: اگر در كف دست من مویی می بینی ، پایتخت ایران را نیز خواهی دید.

سورنا در این هنگام بیش از 30 سال نداشت.اما متاسفانه سورنا هیچ بهره‌ای از پیروزی بزرگ خود نبرد. ارد شاهنشاه اشکانی ناجوانمردانه بجای قدردانی، سپهسالار دلاور ایرانی را به قتل رساند

درجنگ حران، سورنا با یک نقشه نظامی ماهرانه و به یاری سواران پارتی که تیراندازان چیره دستی بودند، توانست یک سوم سپاه روم را نابود و اسیر کند.

کراسوس و پسرش فابیوس دراین جنگ کشته شدند و تنها تعداد اندکی از رومی‌ها موفق به فرار گردیدند.روش نوین جنگی سورنا، شیوه جنگ وگریز بود.

این سردار ایرانی را مبتكر جنگ پارتیزانی (جنگ به روش پارتیان) در جهان می‌دانند. ارتش او شامل زرهپوشان سواركار، تیراندازان ورزیده، نیزه داران ماهر، شمشیرزنان دلیر و پیاده نظام همراه با شترهایی با بار آذوقه، آب و مهمات بود.

جنگ حران که نخستین جنگ بین ایران و روم به شمار می‌رود، دارای اهمیت بسیاری در تاریخ است زیرا رومی ها پس از پیروزیهای پی درپی در جهان آن روزگار برای اولین بار در جنگ شکست سختی خوردند و این شکست به قدرت آنان در دنیای آنروز سایه افکند و نام ایران را بار دیگر در جهان پرآوازه کرد و نام دولت پارت و شاهنشاهی اشکانی را جاودانه ساخت.

پس از پیروزی سورنا بر کراسوس و شکست روم از ایران، دولت مرکزی روم دچار اختلاف شدید شد. پس از این جنگ نزدیک به یک قرن، رود فرات مرز شناخته شده بین دو کشور گردید و مناطق ارمنستان و آسیای صغیر (ترکیه، سوریه، عراق) تبدیل به ایالاتی از ایران شدند.

سورنا پس از شاه مقام اول کشور را داشت. وی ارد را به تخت سلطلنت نشاند و به سبب اصالت خانوادگی در روز تاجگذاری شاهنشاه ایران کمربند شاهی را به کمر پادشاه بست. او به هنگام تصرف شهر سلوکیه نخستین کسی بود که برفراز دیوار دژ شهررفت و با دست خود دشمنانی را که مقاومت می‌کردند بزیر افکند.

سورنا در جواب كراسوس پیام داد: اگر در كف دست من مویی می بینی ، پایتخت ایران را نیز خواهی دید

سورنا در این هنگام بیش از 30 سال نداشت.اما متاسفانه سورنا هیچ بهره‌ای از پیروزی بزرگ خود نبرد. ارد شاهنشاه اشکانی ناجوانمردانه بجای قدردانی، سپهسالار دلاور ایرانی را به قتل رساند.

سورنا در زمان پادشاهی اشک سیزدهم، ارد اول اشکانی، سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان (نبرد حران) فرماندهی کرد و رومیان را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار به سختی شکست داد. این یكی از بزرگ‌ترین شکست های رومی‌ها از ایرانیان در طول تاریخ بوده‌است.کراسوس که قصد داشت به تقلید از اسکندر، ایران و هند را فتح کند، از سورنا، سردار ایرانی، شکست خورد و خود و اغلب سربازانش کشته شدند.

تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:40 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

دوران سلطنت ناصرالدین‌ شاه که مصادف با رقابت شدید دولتهای بریتانیا و روسیه در ایران بود بر اهمیت ایران زمین به مثابه پل ارتباطی میان شرق و غرب بیش‌ازپیش افزود و این گستره باستانی را مطمع نظر کشورهای اروپایی قرار داد.
تمبر ناصری
در آن روزگار شاه جوان که به نوگرایی اهمیت می‌داد، لیک مایل نبود در راه آن ذره‌ایی از قدرت خویش بکاهد رویکردی به انجام اصلاحات را آغاز کرد. انجام این اصلاحات به دلیل عدم آمادگی جامعه ایران و استبداد و خفقان حاکم بر جامعه تنها به صورت روبنایی اعمال گشت و پس از مدت زمان اندکی جذب جامعه سنتی گردید. در این میان البته دگرگونیهایی در وضعیت اداری پدید آمد و جهت ایجاد تشکیلات پستی جدید به منظور برقراری ارتباطات سریعتر میان ایالات و ولایات داخلی و دستگاه حکومتی و تنظیم وضعیت مالیات‌گیری و همچنین ایجاد روابط دقیق‌تر میان دولتهای خارجی و کشور ایران، چاپ تمبر به سبک اروپایی انجام شد. البته این اقدام نخست متأثر از ایجاد تشکیلات پستی جدید در امپراطوری عثمانی که از دیرباز روابط تجاری قوی و گسترده‌ای با ایران داشت صورت گرفت به ویژه آن که این کشور به دلیل سابقه همجواری با ایران و نیز تعلق خاطر ایرانیان به زیارت عتبات، مکه معظمه و مدینه منوره از کانونهای مهم سیاحتی، تجارتی آن عصر به شمار می‌آمد. .

این اصلاحات در امپراطوری عثمانی از تاریخ 1280ه.ق/1863م صورت گرفت و علی‌الخصوص ساکنان بخشهای جنوبی ایران زمین از سالها قبل به دلیل فعالیتهای خارجیان در نواحی خلیج ‌فارس به ویژه بازرگانان انگلیسی با سامانه و تشکیلات پستی انگلستان در هندوستان آشنا بوده و با ایجاد دفاتر پستی کمپانی هند شرقی در بنادر خلیج ‌فارس از جمله بندرعباس و بوشهر، با استفاده از تمبر در محمولات پستی آشنا شده بودند و بازرگانان ایرانی نیز طبق ضوابط از این خدمات استفاده می‌کردند. جمع‌آوری و ارسال مکاتیب و مرسولات به گونه‌ای منظم و مستمر هفته‌ای یکبار میان کلیه بنادر خلیج ‌فارس با تمبرهای مستعمراتی هند و انگلیس (کمپانی هند شرقی) صورت می‌گرفت.

تمبرهایی که در این سال میان ماموران پستی و نایبهای چاپارخانه‌ها توزیع گردید بعدها به تمبر باقری معروف شد که شاید مأخوذ از محل چاپ یا توزیع باشد. ظرف مدت اندکی این تمبرهای باقری در شهرهای تبریز، میانه، زنجان، قزوین و تهران مورد استفاده قرار گرفت

آشنایی ایرانیان با جوامع مختلف اروپایی به ویژه محصلین که از خارج کشور به ایران باز می‌گشتند و تدوین نوشته‌ها و سفرنامه‌های ایرانیان ساکن خارج کشور که به منظور آگاهی شاه، به حضور وی تقدیم می‌شد و یا آن بخش از نوشته‌ها که پس از بازگشت به میهن بازگو می‌گردید همه‌ و همه دست‌ به ‌دست هم داد تا ناصرالدین ‌شاه تصمیم به انجام اصلاحاتی در امور اداری بگیرد. مهمترین این اصلاحات شامل:

1. اعزام محصلین ایرانی به اروپا

2. استفاده از افراد تحصیلکرده و جوان در اداره امور کشور

3. احداث خطوط تلگراف

4. تهیه اوراق دولتی مخصوص با نشان شیروخورشید

5. ایجاد راههای جدید پستی

6. ایجاد چاپارخانه‌ها

7. گسترش کاروانسراها

8. تهیه و به کار بردن تمبر در تشکیلات پستی 1

به دنبال تصمیم جدی ناصرالدین ‌شاه به منظور مدون کردن پست ایران، حسن‌علی‌خان امیرنظام گروسی، وزیرمختار ایران در پاریس به علت معاشرت با امپراطور ناپلئون سوم و ارتباط با رجال فرانسوی به ایران احضار شد و از او خواسته شد تا با کارشناسان وزارت پست و ضرابخانه فرانسه و متخصصان تهیه کلیشه و چاپ تمبر ارتباط برقرار کند تا کلیشه‌ای برای ایجاد اولین تمبر پستی در ایران تهیه کند. چنانچه از نامه‌های قبلی امیرنظام به ناصرالدین‌ شاه بر می‌آید، ایران برای برقراری ارتباط صحیح با دولت فرانسه نیاز فوری به استفاده از تمبر در تذکره‌ها داشت بنابراین امیرنظام در اوایل سال 1282ه.ق با بعضی از اعضای سفارت از جمله با حاجی محسن‌خان سرتیپ ، نایب‌اول سفارت به تهران آمد و پس از دریافت دستورات کافی جهت وضع سرویسهای جدید پستی و تهیه تمبر مناسب برای استفاده در مراسلات پستی ایران، مجدداَ در آخر شوال همان سال به فرانسه بازگشت. 2

تمبر

بدین‌ترتیب حاجی ‌محسن‌خان سرتیپ در سال 1275ه.ق با درجه سرهنگی و نایب ‌اول سفارت همراه با حسن‌علی‌ خان امیرنظام گروسی به پاریس رفت و در آنجا با دستور امیرنظام عامل اجرای برنامه تهیه تمبر برای پست ایران گشت. او همراه با حکیم‌الملک و محمدحسن‌خان صنیع‌الدوله (اعتمادالسلطنه بعدی) پس از ورود به پاریس مستقیماَ با خبرگان وزارت پست و سایر موسسات مربوط به تهیه تمبر پست ایران در کشور فرانسه مثل ضرابخانه، برای تهیه طرح مناسب وارد مذاکره شد. 3

این هیأت ایرانی پس از بررسیهای فراوان سرانجام با کلیشه‌هایی که توسط آقای آلبرت بار (Bar) کارمند ضرابخانه پاریس تهیه شده بود، به علت تجانس بیش از حد طرح و زمینه شرقی آن که الهام گرفته از شیروخورشید و طرحهای قدیمی باستانی ایرانی بود، موافقت کرد. 4

پس از آوردن کلیشه‌ها و نمونه‌های بار به ایران جریان استفاده از تمبر پست در مراسلات باز هم به علتی نامعلوم حدود یکسال و نیم به بوته فراموشی سپرده شد تا این که بالأخره در سال 1285 ه.ق پس از تغییرات جزئی در کلیشه‌ها چاپ و تکثیر و توزیع تمبرها به مسۆلان چاپارخانه‌ها داده شد و بدین‌ترتیب از سال 1285 ه.ق استفاده تمبر در مراسلات پستی به تقلید از ممالک اروپایی ـ به صورت ناقص ـ در ایران رواج یافت. 5

تمبرهایی که در این سال میان ماموران پستی و نایبهای چاپارخانه‌ها توزیع گردید بعدها به تمبر باقری معروف شد که شاید مأخوذ از محل چاپ یا توزیع باشد. ظرف مدت اندکی این تمبرهای باقری در شهرهای تبریز، میانه، زنجان، قزوین و تهران مورد استفاده قرار گرفت.

بدین‌ترتیب پست ایران که پس از برکناری شهاب‌الملک در سال 1283ه.ق به عهده محمدناصر‌خان ظهیرالدوله وزیر دربار و ایشیک‌ آغاسی‌باشی ناصرالدین ‌شاه واگذار شده بود پس از اندکی به دلیل عدم توانایی و فرصت کافی محمدناصر‌خان به میرزاتقی‌خان نامی که معروف به چاپارچی‌باشی بود محول شد اما در مدت مدیریت او اوضاع پست آشفته شد ولی بار دیگر در سال 1286ق جان تازه‌ای یافت. مبلغ این تمبرها پنج شاهی بود که جهت استفاده در روی یک پاکت حاوی نامه و یک ریال برای پاکتی حاوی 2 نامه تا 5 نامه اخذ می‌شد. 6

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، منتظم ‌ناصری، ج3، وقایع سال 1276تا 1283 ه.ق.

2. روزنامه علیه ایران، ش 576 .

3. مجله کهکشان، ش3 مقاله تمبر گرانبهاترین کاغذ جهان، نگارش: جلال‌الدین شریفیان .

4. روزنامه دولت علیه ایران، ش 602 .

5. مجله یونسکو، ج2، ص 1498 .

6. ماهنامه پیام، «داستان پست»، دوره جدید، سال اول، ش 3، 1376 .
تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


پول كاغذی نخستین بار در دوره مغول جرقه ای زد و سپس از بین رفت. در ادامه سرنوشت پول کاغذی را در ایران قدیم می خوانید.

ایرانیان و پول کاغذی

یكی از دستاوردهای مهم اقتصادی دوره مغولان پیدایش پول كاغذی در این دوره است. پول كاغذی با نام «چاو» نخستین بار در زمان گیخاتو، شاه مغول، در اثر مبادلات اقتصادی با چین پا به عرصه وجود گذاشت. رایج كردن پول كاغذی به تشویق صدر جهان، صدراعظم گیخاتو، برای سر‌و سامان بخشیدن به اوضاع اقتصادی آن زمان انجام شد. اما چنان با واكنش شدید ایرانیان به‌خصوص مردم تبریز رو‌به‌رو شد كه گیخاتو دستور جمع‌آوری آن را داد.

پیدایش پول كاغذی كه جرقه آن در دوره مغول زده شده بود، در همان زمان از بین رفت و تا محدوده زمانی بسیار وسیعی دیگر اثری از آن به چشم نخورد.

سابقه انتشار اسکناس در ایران به دوره‌ی گیخاتوخان، پنجمین ایلخان مغول برمی‌گردد.شرایط نامناسب اقتصادی و نیاز به واردات مواد غذایی كه بر اثر خشكسالی و ركود كشاورزی در دوره‌ی ایلخانان به‌وجود آمده بود، حاكمان را بر آن داشت تا سكه‌های طلا و نقره را از دست مردم جمع كنند.

در سال 693 هجری، زمانی که گیخاتوخان بر ایران فرمان‌روایی می‌کرد، در نتیجه‌ی هزینه شدن بیش از اندازه‌ی زر و سیم برای خوشگذرانی خان مغول و اطرافیانش، خزانه‌ کشور تهی شد و حتی برای غذای روز نیز پول کافی در دسترس نبود. در این میان، فردی به نام عزالدین‌محمد‌بن‌مظفر‌بن‌عمید، که از وضعیت چین و سرزمین‌های زیر فرمان قاآن آگاه بود، خود را به صدر‌جهان‌زنجانی، وزیر گیخاتوخان رسانید و به او پیشنهاد کرد به جای زر و سیم، چاو را در سرزمین ایلخانان رواج دهد و بحران مالی را از این راه حل کند.

به فرمان ایلخان خرید و فروش با زر و سیم ممنوع شد و در هر شهری اداره‌ای به نام چاوخانه بنیان‌گذاری شد و پول کاغذی برای مدتی، هر چند کوتاه، رواج پیدا کرد. این پول، قطعه کاغذی مستطیلی شکل بود که روی آن شهادتین، لغب مغولی گیخاتو، مبلغ آن و عبارت زیر نوشته شده بود:

"پادشاه جهان در تاریخ سنه‌ی 693 این چاو مبارک را در ممالک روانه گردانیدتغییر و تبدیل‌کننده را با زن و فرزند به یاسا رسانیده، مال او را جهت دیوان بردارند"

اما طولی نکشید که مخالفت با این پول از شیراز و تبریز آغاز و لذا، چند ماه بیشتر عمر نکرد. با اینکه گیخاتو حکم به لغو آن داد، صدای مخالفت با او نه تنها خاموش نشد بلکه گسترش یافت، نظامیان را هم فراگرفت و به تدریج تبدیل به انتقاد عمومی از فساد اداری شد.

سابقه انتشار اسکناس در ایران به دوره‌ی گیخاتوخان، پنجمین ایلخان مغول برمی‌گردد.شرایط نامناسب اقتصادی و نیاز به واردات مواد غذایی كه بر اثر خشكسالی و ركود كشاورزی در دوره‌ی ایلخانان به‌وجود آمده بود، حاكمان را بر آن داشت تا سكه‌های طلا و نقره را از دست مردم جمع كنند.

گیخاتو پس از اینکه از مخالفت تنی چند از ژنرال هایش آگاه شد و شنید که دست به نافرمانی زده و درصدد شورش نظامی برآمده اند در سال 1295 میلادی از ترس فرار کرد و به مغان شمالی (نخجوان)

رفت و در آنجا کشته شد. فساد اداری و بوروکراسی بد در ایران از زمان مغولها و کمی بیش از 700 سال پیش آغاز شد، در عصر جانشینان شاه عباس به صورتی دیگر درآمد و پیچیده تر شد و پس از یک دوره اصلاحات در زمان نادر و کریمخان، از اواخر سلطنت فتحعلیشاه قاجار رو به وخامت نهاد بگونه ای که دو مستشار آمریکایی بیطرف ـ مورگان شوستر و دکتر میلسپو ـ به یک نسبت از حل این مسئله ابراز یاس کرده بودند.

مورخان ولخرجی حکمرانان مغولی ایران از اموال عمومی و خزانه (بیت المال)را به دلیل بی اطلاعی از رموز و فنون حکومت و بی اعتنایی نسبت به آن به علت ادامه علامه مندی به زندگانی در حال کوچ و بذل و بخشش به بستگان و خواص نوشته و افزوده اند که این میراث مغول منحصر به ایران نیست، روسیه و چند منطقه اروپایی و آسیایی پیرامون آن هم از قربانیان این میراث هستند که همانا بوروکراسی و فساداداری است. همین فساد اداری یکی از علل فروپاشی شوروی بوده است زیراکه پس از درگذشت لنین، وارثان انقلاب بلشویکی او نتوانستند و یا نخواستند به آن پایان دهند که در فرهنگ کشور ریشه دوانیده است.

به هر حال، چاو مدت زیادی پایدار نماند و با شورش مردم تبریز و سپس شیراز زمینه‌ی اعتراض سراسری فراهم شد و در زمان غازان‌خان دیگر اثری از چاو باقی نماند و سرانجام فقط نامی از آن در تاریخ ماند.

البته، نام چاوخانه به صورت چاپ‌خانه در فرهنگ ایرانی ماندگار شد.
تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:36 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


مرگ و مراسم تدفین در ایران باستان به آثار بجای مانده، آئین‌ها‌ و عقاید مردم ساکن فلات ایران در ارتباط با مرگ و مردگان می‌پردازد.
 کفن و دفن در ایران باستان

ایرانیان در دوره‏‌های باستان گاه جسد را با موم می‏پوشاندند و آن‏گاه آن را دفن می‏کردند چنانکه در جنوب ایران متداول بود. گاه جسد را می‏‌سوزاندند و این عمل به دلیل فراوانی چوب و وجود جنگل بیشتر در جنوب دریای مازندران و دیگر مناطق پرجنگل انجام می‏شد. گاهی نیز اجساد را در دخمه‌‏هایی می‌‏گذاردند تا طعمه ی لاشخورها شوند. گاه نیز اموات را در تابوت‌‏ها یا کوزه‏‌های سفالین دفن می‏‌کردند. پس از فراگیری دین زرتشت و هنگامی که این دین به صورت دین رسمی ایرانیان درآمد، سوزاندن، غرق کردن و به خاک سپردن جسد گناه بزرگی شمرده شد. در آیین زرتشت آتش و آب و خاک مقدس هستند اگر جسد را مدفون کنند خاک را آلوده ساخته‌اند و اگر در آب غرق کنند آب را ناپاک نموده‌اند و اگر در آتش بسوزانند با آلوده ساختن این فروغ آسمانی بزرگترین معاصی صورت گرفته‌است. به عقیده ی پیروان مزدیسنا باید جسد را در دسترس مرغان و جانوران لاشه‌خور قرار داد و یا بالای برج های خاموشی یا دخمه در معرض نابودی گذاشت.

تعدادی از این دخمه ها قدیمی و کهنه بوده و برخی دیگر توسط روانشاد فرزانه "مانکجی لیمجی هاتریا "که حدود سال 1233 خورشیدی از سوی پارسیان بمبئی برای بهبود وضع اجتماعی و دینی زرتشتیان به ایران آمده بود، ساخته شد که مدتی هم این دخمه ها مورد استفاده قرار می گرفتند. پس از آن در تهران از میانه دهه 1310 و در کرمان پس از دهه 1320 و در یزد پس از دهه 1340 دخمه ها تبدیل به آرامگاه ها شدند.

دخمه، دیوار دایره ای و ضخیمی به شکل برج است که بر بالای صخره ها و کوه های نه چندان بلند از خشت و گل ساخته شده است و پلکانی زمین هموار را به درب دخمه متصل می کند. دخمه، 2 طبقه و دارای چندین اتاق می باشد که یکی از این اتاقها ویژه “آتش سوزها”‌ بوده است. فاصله دخمه از اتاق آتش سوزها حدود 150 تا 200 متر می باشد؛ وظیفه آتش سوزها که معمولا 2 نفر بوده اند این بوده است که از روزی که تن درگذشته را به داخل دخمه می سپردند، از سر شب تا بامداد، در آن اتاق که یک پنجره رو به دخمه داشته آتش روشن کنند و این آیین از آنجا سرچشمه می گیرد که بنابر باور زرتشتیان، روان درگذشته تا 3 شبانه روز در اطراف و بالای تن درگذشته در پرواز است و پس از شب سوم به آسمانه پرواز می کند و در مدت 3 شب نخست پس از مرگ، روان نباید از تاریکی و تنهایی بهراسد.

دفن مردگان از ایران باستان تا امروز در بعضی موارد تفاوت پیدا کرده و آن این است كه گاهی در آن زمان مردگان را كف خانه خود متوفی دفن می كردند

خاک‌سپاری

اعتقاد به روح و روان و زندگی پس از مرگ به اشکال گوناگون در سراسر نقاط و مراکز جهان باستان از جمله ایران وجود داشته‌است. بر اساس و مبنای همین اعتقاد در گور مردگان اسباب و لوازم زندگی و خوراک و پوشاک قرار می‌دادند.

در ادواری قدیم‌تر بر اساس شغل متوفا ابزار پیشه‌اش را نیز پهلوی دستش قرار می‌دادند. اغلب مردگان را در عمق کمی که گاهی از 20 سانتیمتر نیز تجاوز نمی‌کرد، دفن می‌کردند. شکل اسکلت‌هایی که باقی مانده به شکل خمیده و منحنی است. برخی اوقات مرده را طوری خمیده دفن می‌کردند که تمام اعضای بدنش به جانب شکم کشیده شده باشد.

با پیدایش و کشف فلزات، زینت مردگان با اشیا ی یطلاه و نقره و سنگ‌های گران‌بها رسم و شایع شد. این رسم خدمت مهمی به فهم هنر و دانستنی‌های دیگر باستان‌شناسان کرده‌است زیرا که تقریباً تمامی جواهراتی که از زمان‌های باستان به دست ما رسیده‌است از مقابر و گورها یافت شده‌است.

رنگ‌کردن مردگان در ادوار قدیم

جسد مرده را با رنگ قرمزی می‌پوشانیده‌اند که از اکسید آهن به دست می‌آمده و در فلات ایران فراوان بوده‌است. این نظر هم وجود دارد که ممکن است زندگان بدن خود را به دلایلی با همین ترتیب رنگ می‌کردند و چون فوت می‌شدند، اثر این رنگ بر بدنشان باقی می‌مانده‌است. در دوران های متأخرتر بجای اکسید آهن بر استخوان‌بندی متوفا با رنگی سرخ فام، با گِلِ اُخرا نقش هایی ایجاد می کردند.

 کفن و دفن در ایران باستان

خاک‌سپاری در منازل دفن

مردگان از ایران باستان تا امروز در بعضی موارد تفاوت پیدا کرده و آن این است كه گاهی در آن زمان مردگان را كف خانه خود متوفی دفن می كردند. به این ترتیب كه كف گلین خانه را در حاشیه دیوارها می كندند و مرده را در آن قرار می دادند. در خانه های اشرافی تر و محكم تر به جای كف حیاط كف اتاق را می شكافتند. شیوه ساده تدفین پیچیدن مرده در كفن و خاك كردن آن بود. نوع تجملی تر این بود كه مرده را در كندوی گلی ذخیره آذوقه جای می دادند و سپس در گودالی می گذاردند. ظاهرا برای این كار از كندوهای لب پریده و گاهی شكسته هم استفاده می شده است. برای كودكان خردسال از تشت و لگن و خمره های گلی استفاده می شد.

افراد ثروتمند و متمول ترها می توانستند از تابوت شخصی که خود سفارش می داده اند استفاده کنند.این تابوت ها معمولاً از گل بود و سرپوشی از تخته داشت . معمولاًشکل تابوت های تجملی ایرانی ها در قسمت پا مثلثی و در قسمت سر به صورت دایره بود.تابوت های مسین بسیارگران قیمت تری هم به شکل تابوت های گلی ساخته می شد دونمونه کاملا سالم از این گونه تابوت ها در اور پیدا شده است که از ابزار و آلات درونشان پیداست که از دوران هخامنشیان است.در داخل یکی از این دو تابوت ، تابوت چوبی دیگری به همان شکل تابوت مسیجای داشت این یکی نیز از چوب بود.روی تابوت مسی دیگر قوسی از آجر زده بود.

اعتقاد به روح و روان و زندگی پس از مرگ به اشکال گوناگون در سراسر نقاط و مراکز جهان باستان از جمله ایران وجود داشته‌است. بر اساس و مبنای همین اعتقاد در گور مردگان اسباب و لوازم زندگی و خوراک و پوشاک قرار می‌دادند

نوارهایی از برنز که مانند کمربند میان تابوت را گرفته ، از زیبایی خاصی برخوردار است.در این نوارها نقش قوچ و گل کنده شده است.تابوت مسینی که در زیویه به دست آمده نیز شباهت زیادی به این تابوت دارد.تابوت مسی که در شوش پیدا شده است بیش تر شبیه به یک وان بیضی شکل است که لبه دارد و در قسمت پایین گرد نیست.در نزدیکی تخت جمشید گورستانی با ویژگی های خاصی پیدا شده است.تابوت ها از سفال و قسمت پایینشان گرد است ، البته قسمت پایین باریک تر از قسمت های بالای تابوت است.سرپوش این تابوت ها هم از سفال و کمی محدب است.به عقیده باستان شناسان از این گورستان در زمان هخامنشیان متأخر و همچنین در زمان اشکانیان استفاده می شده است.
تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:34 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

سرود اَنْگَد روشنان یکی از زیباترین سرودهای مانوی است که به خط و زبان پهلوی اشکانی نوشته شده است. «اَنْگَد» در زبان پهلوی اشکانی معادل با «هَنگَتَه» در اوستایی و به معنای «خوشبختی» است. «رَوْشَنان» نیز در همان زبان (و نیز در زبان فارسی) به معنای «روشنی‌ها» است و در کنایه معنای «ستارگان» را نیز می‌دهد. ترکیب «انگد روشنان» را می‌توان به چند شکل و از جمله «خوشبختی‌های درخشان» و یا «ستارگان خوشبختی» برگردان کرد.

سرود انگد روشنان که ترجمه گزیده‌ای از آن در اینجا ارائه می‌گردد، یکی از پراحساس‌ترین، دلکش‌ترین، و در عین حال از دردمندانه‌ترین سرودهای مانوی است:

ای خدای من!
ای محبوب من!
به مهربانی‌ات نیرویم ده،
یاری‌ام کن،
با همهٔ بخشایش‌هایت.

ای خدای من!
بیارای روح مرا،
و یاری‌ام کن،
همهٔ بدی‌ها را دور ساز از من،
از من دور کن،
آنانی که به دردم می‌آورند.

ای محبوب من!
ای ستوده،
مرا آزادم کن از آنان،
چه تنها تویی که می‌دانی،
راز مرا.

روح من می‌گرید از درون،
و می‌پژمرد از دلتنگی‌ها،
روزهایم با توده‌ای از درد،
آشفته شد و متلاطم.

می‌خواهند روح مرا درهم بشکنند،
از هر کران رنجی مرا فرا گرفت،
مه‌های غلیظ و تیرگی‌های انبوه.

روح من از دیدن چهره پنهان آنان،
آه چه ترسید!

اما من می‌مانم!
در دل دریا به پیش می‌روم،
از تلاطم‌ها می‌گذرم،
همهٔ بندها گشوده می‌گردند،
و همهٔ میخ‌های آهنین کنده می‌شوند.

قایق من برمی‌خیزد،
بر سر موج‌های افراشته،
و از هر کران پرتوی برمی‌خیزد.
تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:31 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

همواره در نزدیکی هر یک از جشن‌های ایرانی، نامه‌های زیادی می‌رسد که در باره زمان درست جشن‌های ایرانی پرسش‌هایی شده است. با اینکه در این باره بسیار گفته و نوشته‌ام، اما بار دیگر نیز پاسخ به پرسش انجمن گرامی آریابوم را در اینجا می‌گذارم تا پاسخ دیگر دوستان را نیز با ارجاع به این صفحه انجام دهم.

همانگونه که نوشته اید، جشن اسفندگان یا سپندارمذگان برابر است با پنجمین روز از ماه اسفند در همه گاهشماری‌های ایرانی. اما در باره پرسش شما از وجود دوگانگی‌ها باید گفت که جشن‌ها و فاصله‌های میان آنها در متون کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه‌های مشخصی است که به مانند دانه‌های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسست کل این رشته خواهد شد.

چنانکه در منابع ایرانی آمده است، جشن سده پس از ۴۰ روز از شب یلدا یا چله، و پس از ۱۰۰ روز از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، پیش از ۲۵ روز از جشن اسفندگان است.

این اندازه‌ها و فاصله‌های تعریف شده در متون و منابع کهن ایرانی، تنها با گاهشماری ایرانی با ماه‌های سی و یک روزه (مبدأ هجری خورشیدی فعلی) که بزرگترین دستاورد دانش گاهشماری در جهان است، مطابق است؛ ولی با کتابچه‌ای نوساخته که در چند سال اخیر در ایران با نام سالنمای دینی زرتشتیان چاپ می‌شود، مطابقت پیدا نمی‌کند. چرا که در این کتابچه، فاصله ۱۰۰ روزه از اول آبان تا جشن سده به ۱۰۶ روز، فاصله ۴۰ روزه شب یلدا تا جشن سده به ۴۶ روز، و فاصله ۲۵ روزه جشن سده تا اسفندگان به ۱۹ روز رسیده است. این فاصله‌ها با هیچکدام از اسناد و منابع و تاریخ‌نامه‌های ایرانی هماهنگی ندارد.

اینها نمونه‌هایی از آشفتگی‌هایی است که منتشرکنندگان این کتابچه در ذهن نوجویان ایجاد کرده و نه تنها نظام قانونمند گاهشماری ایرانی را مخدوش کرده‌اند، بلکه اختلال‌هایی نیز در تقویم سنتی یزدگردی زرتشتی که در میان بسیاری از زرتشتیان ایران و عموم زرتشتیان هند و جهان رواج دارد، به وجود آورده‌اند.

معدودی که از این شبه تقویم نوساخته دفاع می‌کنند، عملاً در نوشته های خود از این فاصله‌های ۱۰۰ روزه و ۴۰ روزه و ۲۵ روزه یاد می‌کنند، اما گفتار خود را بگونه‌ای با توصیف‌های زیبا و شعر و ترانه ترتیب می‌دهند که خواننده غیردقیق متوجه نشود این اعداد و ارقام با آن سالنما هیچگونه انطباقی ندارد.

همانگونه که می‌دانید، من و دیگران در این زمینه بارها نوشته‌ایم و پرسش‌هایی را در رسانه‌های گوناگون خطاب به تهیه‌کنندگان ناشناس آن مطرح کرده‌ام. این پرسش‌ها تاکنون بدون پاسخ مانده است. چرا که هرگونه پاسخی می‌تواند موجب افشای قدمت بیست ساله این تقویم، دستکاری‌های فراوان در گاهشماری ایرانی و زرتشتی، نبود هیچگونه سامانه کبیسه‌گیری و تعریف مشخص از طول سال، مبدأ سالشماری ساختگی و نیز اختلاف‌های فراوان با دیگر زرتشتیان جهان شود که چنین دستکاری‌هایی در قواعد سنتی و دینی را نادرست می‌شمارند.

از این رو، زمان درست شب یلدا برابر با شامگاه ۳۰ آذر، جشن سده در ۱۰ بهمن و جشن اسفندگان در ۵ اسفند است. کسانی که از روز دیگری نام می برند، می‌‌باید بجای کوشش برای انحراف ذهن خواننده، به توجیه و توضیح این فاصله‌های منطقی و تعریف شده که خود نیز به آن باور دارند، برآیند و سپس دست بکار تغییر روزهای جشن های ملی ایران که در طول هزاران سال در گستره پهناور سرزمین‌های ایرانی تثبیت شده‌اند، بشوند.
تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:28 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


گزیده‌ای از کتاب در دست چاپ «زیورافزارهای باستانی قفقاز» نوشته ش. گ. صدیق‌زاده با ترجمه این نگارنده

پیشگفتار مترجم

مردمان شرق باستان به ویژه در عصر مفرغ و عصر آهن دلبستگی فراوانی به زیورافزارهای گوناگون و پر نقش‌ونگار داشته‌اند. آنان نه تنها از انواع و اقسام کانی‌های رنگین برای آرایش خود استفاده می‌کرده‌اند، که با بهره‌گیری از فلزاتی که به تازگی بدان دست یافته بودند، زیورآلات متنوعی می‌ساخته‌اند که تقریباً تمامی سطح بدن آنان را از نوک پا تا فرق سر می‌پوشانده است.

در بهره‌گیری از زیورافزار هیچ تفاوتی میان زنان و مردان نبوده است و همه آنان به یکسان از تمامی زینت‌های ممکن و موجود استفاده می‌کرده‌اند. اما در این میان «کمربند» یک استثناء بشمار می‌رود و منحصر به مردان بوده است. کمربند علاوه بر اینکه بخشی از پوشاک مردانه بوده، نشانه و شاخصی برای موقعیت و مقام اجتماعی یا نظامی مردان بوده است.

تصویر مستند و بازسازی شده زن قفقازی باستان

تصویر بازسازی‌شده و مستند یک زن قفقازی بر اساس زیورآلات موجود در آرامگاه او (بنگرید به تصویر پایین‌تر)

بازمانده‌های مواد رنگین آلی و کانی که در بزک‌ساب‌های موجود در گورها به دست آمده است، نشان‌دهنده بهره‌گیری توأمان زنان و مردان از آرایه‌های رنگی است. آنان همچنین از انواع فلزاتی همچون مس، مفرغ، نقره، طلا و آهن برای ساخت زینت‌ابزاهای متنوعی بهره می‌برده‌اند. این اشیای زینتی شامل طیف گسترده‌ای از زیورآلاتی متناسب با بخش‌های گوناگون اندام آدمی می‌شده است: تاج، نیم تاج، دیهیم، پیشانی‌بند، شقیقه‌بند، گوشواره، سنجاق سر، لوله‌های دوازده‌گانه برای انتهای گیسوان بافته‌شده، یقه‌بند، سینه‌بند، گردنبند، مدال و نشان، دکمه، سگک، قلاب، سنجاق، سوزن، کمربند، پابند و خلخال، بازوبند، مچ‌بند، انگشتر، النگو، دستبند و آویزهایی به اشکال گوناگون حیوانات، پرندگان، تبرزین، هلال ماه، ستاره، خورشید و اشکال هندسی.

یکی از جالب‌ترین زیورآلات بسیاری از مردمان باستان، زنگوله‌هایی فلزی و زیبا بوده است که هم مردان و هم زنان بر گردن یا گیسوان خود می‌آویخته‌اند و بر خلاف امروز مختص به حیوانات نبوده است.

به‌رغم کاوش‌های گسترده‌ای که در بسیاری از تپه‌ها و گورستان‌ها و گورخانه‌های باستانی ایران و کشورهای مجاور انجام شده، اما تاکنون کمتر به ارائه گزارش‌هایی مستند و طبقه‌بندی شده از زیورافزارهای بدست‌آمده پرداخته شده است. با توجه به این کمبود، نگارنده تصمیم گرفت کتاب مصوری را که حدود چهل سال پیش منتشرشده و به معرفی دستاوردهای هیئت‌های کاوش روسیه در قفقاز جنوبی می‌پردازد، به فارسی برگردان و منتشر نماید. به این امید که اهتمام بیشتری به انتشار گزارش‌های مشابه در این زمینه بشود.

رضا مرادی غیاث آبادی/ تیرماه ۱۳۹۰

قبر زن قفقازی با زیورآلات موجود در آن

گور یک زن سه هزار ساله قفقازی و زیورآلات موجود در آن (بازسازی‌شده در تصویر بالا)

پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسان روسیه در منطقه قفقاز که در سده‌های نوزدهم و بیستم میلادی انجام گرفت، منجر به کشف و شناسایی ابزار و ادواتی شد که مردم این منطقه در سده‌های پایانی هزاره دوم و سده‌های آغازین هزاره یکم پیش از میلاد ساخته بوده‌اند. این یافته‌ها برای تمامی دانشمندانی که در مورد چگونگی زندگی مردم این منطقه در دوران باستان تحقیق می‌کنند، از اهمیت بسزایی برخوردار است. گروه‌های باستان‌شناسیِ فعال در قفقاز، تحقیقات خود را بطور کاملاً سازمان‌یافته و منظم انجام داده‌اند و بخش اعظم اکتشافات و گزارش‌های حفاری را به موزه تاریخی مسکو، موزه هرمیتاژ در سن‌پطرزبورگ و بعدها به موزه تاریخ علم جمهوری آذربایجان در باکو فرستاده‌اند.

ابزارهای کشف‌شده در طی چندین فصل کاوش، بیانگر رشد بسیار سریع نیروهای تولیدی و سازندگی در جامعه باستانیِ حدود سه هزار سال پیش بوده است. برای نمونه، کشاورزی با کج‌بیل به سرعت جای خود را به کشاورزی و شخم‌زدن با گاوآهن می‌دهد. مردمان به زندگی نیمه‌صحرایی روی می‌آورند و بردن گله به چراگاه‌ها و بازگرداندن آنها را می‌آموزند. آنان بزودی می‌توانند دانش خود را برای بهره‌گیری از فلزات و ساختن آلیاژهای متنوع از آنها بکار گیرند. چنین کاری در جوامع آنروز در خور تحسین و تمجید فراوان است. مفرغ که آلیاژی از مس و قلع است و در حرارت پایین‌تری از مس ذوب می‌شود؛ دارای سختی و مقاومت بیشتری در قیاس با مس خالص است. در نتیجه از آن برای ساختن ابزار فلزی جدیدتر و پایدارتر استفاده می‌شود.

زنگوله به عنوان ابزار آرایشی مردمان باستانی

زنگوله نیز بخشی جدایی‌ناپذیر از زیورافزار مردمان باستان بوده است: شماره ۱ تا ۱۱ آویزهای زنگوله‌ای از مینگه‌چائور و دولانلر و چاودار، شماره ۱۲ تا ۱۶ زنگوله‌های گلابی‌شکل از مینگه‌چائور، شماره ۱۷ و ۱۸ زنگوله‌های مزین به سر گوسفند از مینگه‌چائور، شماره ۱۹ زنگوله مرکب از خانلر.

نوآوری‌های جدید در این زمینه منجر به ابداع چرخ سفالگری و رونق صنعت و هنر سفالگری شد. دامداری و به ویژه پرورش گاو موجب افزایش ثروت و تنوع دارایی‌ها شد. از این رو می‌توان چنین استنباط کرد که آنچه در گورهای مردان و زنان پیدا شده، دارای نشانه‌های تفاوت طبقاتی است. ابزارآلات و زیورافزارهای گرانبهایی که در برخی از گورها وجود داشته، نشان‌دهنده ثروت آن شخص بوده است. در حالیکه در بسیاری از گورهای دیگر ابزارهای ساده‌تر و کمتری پیدا شده که نشان‌دهنده فقر صاحب قبر بوده است. در گورهای زنان و مردان ثروتمند که معمولاً بر فراز تپه‌ها و در تابوت‌های سنگی قرار داشته‌اند، می‌توان نمونه‌هایی از زیورآلات زرین، مفرغی، آهنی، سنگ‌های زینتی، استخوانی، صدفی، و نیز از جنس توتیای معدنی (سنگ سرمه) را همراه با لوازم روزمره زندگی مشاهده کرد.

پس از مشاهده و بررسی این یافته‌های گوناگون و متنوع، و با دقت در شیوه‌های ساخت و تولید آنها به این نتیجه می‌رسیم که صنایع دستی در آن دوران با سرعت زیادی در حال رشد بوده است. شاهکارهای ماهرانه ساخت برخی از آنها و به ویژه ابزارهای متنوع فلزی، آدمی را به این واقعیت شگفت رهنمون می‌سازد که انسان آن روزگار کاملاً از خصوصیات آلیاژها مطلع و آگاه بوده و از آنها برای ساختن وسایل گوناگون با کاربردهای متنوع استفاده می‌کرده است. کاربردهایی که گستره وسیعی از ابزارهای شغلی و زراعت، جنگ‌افزار، ظرف‌‌ها، اسباب خانه، زیورآلات و آرایه‌ها را در بر می‌گرفته است. آنان از توتیای معدنی نیز زیورافزار درست می‌کردند و در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد با آهن آشنا می‌شوند.

معادن مس، توتیای معدنی و سنگ آهن در منطقه قفقاز وجود داشته است اما به نظر می‌آید که قلع را از مناطق دیگر و در طی مبادلات تجاری به منطقه وارد می‌کرده‌اند.

گوشواره ها و شقیقه بندها

گوشواره‌ها و شقیقه‌بندها: گوشواره‌های حلقه‌ای با مهره‌های طلایی و مفرغی، و گوشواره‌هایی با آویزهای ظریف برنزی

تولید آلات و ادوات فلزی موفقیت‌های چشمگیری را در فرایند اشتغال به فعالیت‌های فلزگری به وجود آورد. فعالیت‌هایی همچون ریخته‌گری، قلمزنی، ضرب سکه، پرس صفحات فلزی، صیقل‌کاری و غیره. آنان از فلزات سخت برای ساختن قالب استفاده می‌کردند، اما ریخته‌گری با موم هم رایج بود. بیشتر اشیای زینتی که از فرم و شکل پیچیده‌ای برخوردار هستند، با همین شیوه ساخته شده‌اند. چرا که بیشتر این زیورافزارها با اینکه شباهت‌های کلی به یکدیگر دارند، اما دقیقاً شبیه هم نیستند.

مردمان قفقاز از مواد معدنی و کانی‌ها نیز برای ساخت زیورافزار بهره می‌برده‌اند. مهمترین این کانی‌ها عبارت بودند از: عقیق جگری، عقیق سرخ و زرد، عقیق ساده، سنگ یشم، درّ کوهی، یاقوت زرد، و نیز سنگ‌های معمولی که برای ساخت و زینت زیورآلات بدلی از آنها استفاده فراوان می‌شده است. آشکارا پیداست که این سنگ‌ها پس از خرد شدن و صیقل داده شدن، به نگین‌های زیبا تبدیل می‌شده‌اند.

سُفت‌گری یا سوراخ‌کردن مهره‌های سنگی به وسیله مته فلزی و یا سوزن مسیِ دو سر که دارای الماس بوده، انجام می‌پذیرفته است. قلمزنی روی قطعات کوچک نقره‌ای در این دوره مرسوم بوده و برای ساختن زیورآلاتی به شکل سر اسب استفاده می‌شده است. این سر اسب‌ها دارای سوراخی نیز بوده‌اند که به واسطه آنها ریسمانی را عبور داده و بر بدن می‌آویخته‌اند. حکاکی چشمان اسب‌ها نیز با قلمزنی روی نقره انجام می‌شده است.

با اینکه بیشتر آثار پیداشده در کاوش‌های قفقاز بومی منطقه هستند، اما شکل تزئینات و شیوه‌های ساخت برخی از آنها نشان می‌دهد که از مناطق شرقی، جنوبی و یا از بین‌النهرین وارد شده‌اند. معدن اصلی عقیق صورتی‌رنگ نیز در شمال و جنوب قزاقستان بوده است که از آنجا وارد می‌شده و برای ساخت اشیای لازم بکار بسته می‌شده است. اما گزارش‌ها و تحقیقات زمین‌شناسان نشان می‌دهد که در منطقه «شکی» در قفقاز میانی نیز معدن این نوع عقیق وجود دارد.

گوناگونی و تنوع حیرت‌انگیز این زیورافزارها و بررسی دقیق طرح‌های بسیار زیبای زینتی آنها می‌تواند اطلاعات ارزشمند و مستندی را در اختیار دانشمندان و باستان‌شناسانی بگذارد که در حال تحقیق در مورد چگونگی فرهنگ و پیشرفت‌های هنری جوامع باستان هستند. تنوع این زینت‌آلات که دارای اشکال گوناگون جانوران هستند، آدمی را به این نتیجه می‌رساند که آنان نه تنها از فرهنگ مادی، که از دانش اقتصادی و اندیشه‌ورزی خاصی نیز برخوردار بوده‌اند.

مدال ها و نشان های باستانی مفرغی

مدال‌ها و نشان‌هایی از جنس توتیا، پیداشده در کاوش‌های محوطه باستانی کِدابِک

پیکره‌های کوچک بز، گاوهای نر، آهو، اسب و پرندگانی که از آنها بصورت آویز استفاده می‌شده است؛ حاکی از اعتقادات و باورهای مذهبی و آیینی آنها به خدایان و بخصوص به خورشید است. علاوه بر این، نشان دادن اشکال نقاشی‌شده و یا برجسته‌کاری شده حیوانات و پرندگان بر روی کمربندها، سگک‌ها و دیگر چیزها، حاکی از کوشش و اعتقاد بر انتقال نیرو و توانایی آن حیوانات بر بدن خود است.

النگوها، دستبندها، گردنبندها و پیشانی‌بندهایی که به شکل گاو نر، شیر، مار و بره ساخته شده‌اند، در حکم سپر و محافظی در برابر نیروهای پلید و حوادث ناشناخته بوده است. نمایش و ارائه این حیوانات و پرندگان گواه بر ذوق و سلیقه هنری و زیبایی‌شناختی مردمان باستانی قفقاز دارد که در اواخر عصر مفرغ و آغاز عصر آهن زندگی می‌کرده‌اند.

اغلب این زیورافزارها مزین به اشکال متنوع حیوانات و یا اشکالی هندسی از قبیل لوزی، مارپیچ، مثلث، مربع، خطوط مواج و خطوط شبکه‌ای بوده‌اند. مردمان قفقاز رویدادهای طبیعی و کیهانی را پرستش می‌کرده‌اند و در نتیجه سامان اعتقادی از این نمادها را برای خود بوجود آورده بوده‌اند که هر کدام نشانگر پدیده‌ای در طبیعت بودند: خطوط مواج نشان رودخانه، دایره‌ها نشان و نماد خورشید، و خطوطی به صورت هفت و هشت نشانگر پرتوهای خورشید.

این زیورآلات در پیرامون اسکلت‌ها در گورها به دست آمده است. قرار گرفتن هر کدام از آنها در جایی در اطراف اسکلت، نشان‌دهنده مکان آن در اندام آدمی و کاربرد و طرز استفاده از آن است. بعضی از آنها در جمجمه یا استخوان‌های بازو و یا در سینه و انگشت‌ها پیدا شده‌اند. بعضی از آنها فقط جنبه زینتی داشته‌اند (مثل النگوها، انگشترها و گردنبندها)؛ بعضی دیگر هم ضمن تزئینی بودن، بخشی از پوشاک نیز به حساب می‌آمدند (مثل کمربندها، قلاب‌ها، سنجاق‌ها و دکمه‌ها). با نگریستن و نگاه دقیق به این اشیا و طرز قرار گرفتن آنها آدمی می‌تواند تا حدی پوشاک و آرایش آن مردمان را در نزد خود مجسم کند و یا حتی بازسازی نماید.
تاریخ : شنبه 21 بهمن 1391 | 12:24 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


خلاصه شرایط نگه داری از این گیاه فوق العاده را در بخش گل و گیاه برنامه تصویر زنگی در روز یكشنبه 20/04/89 توضیح دادم مشروح مطالبی كه ارائه شده بود را در این وبلاگ خدمت شما دوستان ارائه میكنم.

شفلرا گیاهی است بسیار زیبا از استرالیا و جزء خانواده «آرالیاسه» دارای برگهای سبز رنگ روشن و براق دمبرگهای بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه‌ ای شكل و در چند سال اول سه تا پنج برگچه و سپس تعداد آنها به هشت عدد می‌رسد، ارتفاع آن در هوای آزاد با شرایط نزدیك به سرزمین اصلی به دو تا سه متر می‌رسد. شفلرا گیاهی است مقاوم به شرائط نامساعد محیطی بهمین جهت در راهروها و كریدورهای ادارات نیز قابل استفاده میباشد.

یكی از نكات مهم نگهداری از این گیاه این است كه بعد از خرید تا 3 روز كل گیاه را غبار پاشی نموده و با نایلون نازك و روشن بپوشانید و بعد از 3 روز نایلون را برداشته و هر روز تا مدت 3 ماه گیاهتان را غبار پاشی نمایید با این روش گیاهتان به راحتی شوك جابجایی از گلخانه به منزل را تحمل نموده و رو به رشد خواهد بود.

نیازها:

نور

به نور زیاد اما غیر مستقیم احتیاج دارد. به سایه نسبتاً مقاوم است ولی هر از چند گاهی به محیط پر نور تر منتقل گردد.

دما

در تابستان حداكثر درجه حرارت 28 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتیگراد را می پسندد.

آبیاری

خاك را همیشه مرطوب نگهدارید، در تابستان هفته‌ای 3-2 بار و در زمستان هفته‌ای یكبار ابیاری كافی است.

رطوبت

این گیاه به رطوبت زیاد نیاز دارد و قسمتی از آب مورد مصرف را از برگها جذب میكند بنابراین در تمام طول سال هفته‌ای سه تا چهار بار غبار پاشی كنید، چنانچه هوا خشك باشد افزودن آب به زیر گلدانی پوكه دار رطوبت پایدار ایجاد می‌نماید.

تغذیه

گلدان را با كودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده روی بسته بندی هر دو هفته یكبار تغذیه نمایید.

خاك مناسب

بهترین محیط رشد خاك لیمونی با پیت است ولی از خاكهایی كه در بازار تحت عنوان خاك گیاهان آپارتمانی ارائه میشود نیز میتوانید استفاده كنید.

تعویض گلدان

گیاه جوان در حال رشد هر سال احتیاج به تعویض گلدان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یكبار، در صورت عدم امكان تعویض گلدان خاكهای سطحی را با خاك نو و غنی عوض نمایید، در صورتیكه ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است احتیاج به قیم دارد.

نحوه تكثیر

بر عكس اكثر گیاهان زینتی كه با حذف جوانه‌های انتهایی شاخه‌های جانبی شروع به رشد مینماید در این گیاه فقط یك شاخه اصلی وجود دارد بنابراین در هنگام قلمه گرفتن به شكل و فرم گیاهتان توجه فرمایید. این گیاه معمولاً در خانه پس از مدتی به شکل تنک و پراکنده در می آید که این، بهترین زمان برای تکثیر آن است. از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی، گیاه را هرس و قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول 6 تا 10 سانت جدا کنید، برگ های اضافی و زائد قسمت پائین قلمه ها را که ممکن است در زیر ماسه فرو روند جداکرده و انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی متوسط حاوی ماسه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای 22 درجه، دور از تابش مستقیم آفتاب نگاه دارید، تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود.
پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. زمانیکه شکل گیاه خوب و کامل شد آن را به آرامی از گلدان درآورده و در گلدانی بزرگتر حاوی خاك بکارید.

تمیز نمودن برگها

غبار پاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها كافی است، از مواد براق كننده شیمیایی استفاده نكنید ولی در صورت تمایل حداكثر هر 3 تا 6 ماه یكبار توصیه می‌گردد ولی بیش از آن به گیاه آسیب وارد مینماید. ضمنا توجه فرمایید آبی كه جهت غبار پاشی استفاده مینمایید 24 ساعت مانده و بدون املاح نمك و آهك باشد تا برگهای گیاهتان مات نشود.

پرسش و پاسخ
تاریخ : پنجشنبه 19 بهمن 1391 | 04:47 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
بامبو فقط یک گیاه تزئینی نیست بلکه دارای خواص دارویی بوده و یک گیاه چند منظوره در سیستم زراعی جنگل است .

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران گیلان ؛

تاکنون بیش از 1200 گونه گیاه بامبو در دنیا شناسایی شده است و کشت آن در ایران به جز بخش های کوچکی از شمال کشور مانند لیالستان لاهیجان ، علی آباد مازندران و قاسم آباد رودسر رواج چندانی ندارد .

تاریخچه این گیاه در ایران و در شمال کشور به زمان شروع چای برمی گردد و در دنیا با اهداف تجاری کشت می شود .

از خواص دارویی آن می توان به درمان اختلالات معده ، ریه و خواص ضد عفونی کنندگی برای التیام سریع زخم اشاره کرد.

این گیاه برای نرم کردن و تقویت پوست، همچنین پیشگیری از بروز چین و چروک استفاده می شود . ساقه این گیاه نوعی ماده ترشح می کند که اصطلاحا به آن «اشک بامبو» می گویند.

این شیره غنی از سیلیس یا اکسید سیلسیوم بوده که نقشی اساسی در سلامت و نگهداری از بافت پوستی بازی می کند. بامبو غنی از سیلیس و مواد معدنی است که برای درمان روماتیسم بسیار خوب است.

گفته می شود؛ بامبو خواص آنتی باکتریایی دارد به طوری که در برخی فرهنگ ها برای از بین بردن سموم خاک در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است.

متاسفانه بامبو غیر از این خواص خوب مضراتی نیز دارد . رشد سریع آن در یک محیط می تواند سبب خفه شدن گیاهان دیگر شود. در ضمن این گیاه محل زندگی برخی حشرات مثل مالاریا و برخی ویروس ها مثل ویروس دنگو است. پس اگر در محل زندگی خود بامبو پرورش می دهید، بهتراست مراقب باشید.
تاریخ : پنجشنبه 19 بهمن 1391 | 04:24 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

تغذیه > میوه و سبزی- همشهری آنلاین - شهره فرجی:
مواد غذایی تند فواید بسیاری برای بدن دارند و کاهش وزن، تنها نمونه‌ای از این خواص است.

در این بخش به بررسی برخی از خواص مواد غذایی تند برای بدن می‌پردازیم که شاید تابه حال از آن‌ها اطلاعی نداشته‌اید.

1- برای کاهش وزن مفیدند.

فلفل‌های چیلی حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام "کپسایسین" هستند که عملکرد متابولیسم را سرعت بخشیده، از این رو به بدن کمک می‌کنند تا کالری‌ها را سریع‌تر بسوزانند.

این ترکیب شیمیایی با افزایش حرارت بدن نقش مهمی را در افزایش ضربان قلب ایفا می‌کند.

علاوه برآن، تحقیقات نشان داده افرادی که غذاهای تند می‌خورند معمولا مقدار کمتری غذا می‌خورند از این رو مقدار وزنشان را بیش‌تر تحت کنترل دارند.

2- برای قلب مفیدند.

فلفل‌های چیلی به خاطر این که می‌توانند از لخته شدن خون در رگ‌ها پیشگیری کنند برای قلب مفیدند. علاوه بر آن ترکیب کپسایسین در برابر التهاب (یکی از عوامل خطرساز برای حملات قلبی شناخته شده) موثر است.

more آشنایی با خواص بی‌شمار فلفل‌ها برای سلامت

3- سرعت گردش خون را افزایش می‌دهند.

غذاهای تند سرعت گردش خون را افزایش داده و فشارخون را کاهش می‌دهند. فلفل‌های چیلی از آن جا که حاوی ویتامین A و C هستند باعث تقویت دیواره رگ‌های خونی نیز می‌شوند.

4- ضدسرطان هستند.

تحقیقات نشان داده مصرف منظم غذاهای تند، احتمال خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند.

ترکیب کپسایسین رشد سلول‌های سرطانی را کند کرده و در بسیاری موارد، بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم اطراف، باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شود.

5- عملکرد گوارش را تقویت می‌کنند.

فلفل‌های چیلی با افزایش جریان خون در معده و نیز افزایش لایه موکوس باعث تقویت سیستم گوارشی می‌شوند.

همچنین کپسایسین در نابودی باکتری اچ پیلوری ( نوعی باکتری که باعث زخم معده می‌شود) موثر است.

فلفل قرمز

6- از ابتلا به آنفلوآنزا پیشگیری می‌کنند.

کپسایسین با افزایش تعریق بدن، نشانه‌های آزاردهنده آنفلوآنزا را از بین می‌برد.

غذاهای تند، گرفتگی بینی را رفع کرده و سینوزیت و دیگر علائم آنفلوآنزا را کاهش می‌دهند.

more تندتر از فلفل قرمز

7- به خواب بهتر کمک می‌کنند.

محققان استرالیایی طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند، افرادی که به طور منظم غذاهای تند مصرف می‌کنند، راحت‌تر به خواب رفته و زودتر و سرحال‌تر، از خواب بیدار می‌شوند.

8- استرس و افسردگی را از بین می‌برند.

فلفل‌های قرمز، سطح هورمون اندورفین و سرتونین را افزایش داده و باعث حذف درد می‌شوند و به این ترتیب فرد احساس راحتی می‌کند. این هورمون‌ها ضد استرس و افسردگی هستند.

9- باعث راحتی تنفس می‌شوند.

غذاهای تند، مانند یک اکسپکتورانت عمل کرده و مصرف آن برای افرادی که مبتلا به آسم، برونشیت‌های مزمن، سینوزیت و دیگر بیماری‌های تنفسی هستند توصیه می‌شود.
تاریخ : چهارشنبه 18 بهمن 1391 | 12:53 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


شواهد نشان می دهد در ایران باستان ایام فراغت وجود داشته و به این امر اهمیت می‌دادند اما متاسفانه تاكنون مطلبی مستقل در مورد ایام فراغت در دوره باستان خصوصا در مورد ایران نوشته نشده و حتی در كتب مختلف تاریخی به این امر به طور مستقل پرداخته نشده و فقط به طور پراكنده در برخی سطرها از ورزش جوانان و كارهایی كه انجام می‌دادند اشاراتی شده است.

ایرانیان باستان در تمام دوره‌های تاریخ به جوانان و قشرهای مختلف مردم اهمیت می‌دادند و برای پر كردن ایام فراغت جوانان از هیچ كوششی دریغ نمی‌كردند و در این مورد از ملل مختلف هم چیزهایی را وام می‌گرفتند.

قانونگذاری قدیم-هخامنشیان

در دوران باستان جامعه دارای طبقات مختلفی بود، در بین این طبقات، طبقه ی حاکم برای خود یک سری امتیازهای ویژه ای از جمله اوقات فراغت قائل بود و به منظور حفظ آن امتیازها برای خود و آیندگانشان، حتی به زور متوسل می شدند.

نشانه های این مسأله را در بیشتر جوامع پیشرفته ی گذشته می توان مشاهده کرد. فرهنگ دوران باستان سهم بسزایی در تکامل و پیشرفت جوامع مغرب زمین داشت. فلاسفه ی یونان به اوقات فراغت توجه زیادی داشتند، زیرا آن ها بهره گیری از اوقات فراغت را یکی از راه های حفظ هم بستگی می دانستند. ارسطو یکی از معروف ترین فیلسوفان یونان در نوشته های خود از زمان اضافی، زمان برای خود یا زمان آرامش صحبت کرده است. او می گوید: ما کار می کنیم تا اوقات فراغت داشته باشیم، جنگ می کنیم تا در صلح زندگی کنیم. در یونان باستان، کار در مقابل فراغت نقش منفی تری داشته و بیشتر متوجه ی بردگان و اقشار فرودست بوده است تا وسایل و امکانات طبقه ی حاکم را فراهم نمایند. جالب است که ایرانیان  عهد باستان معتقد بودند اوقات فراغت و تفریح شرط اولیه و لازمه ی زندگی سعادت مند است، این نظریه که ما کار می کنیم تا اوقات فراغت داشته باشیم، برای نسل امروز و به ویژه جوانان بسیار مدرن است. به هر حال ایرانیان باستان عقیده داشتند زندگی انسان از دو بخش تشکیل شده است: بخش اول که همراه با رنج و مشقت است، کار نام دارد و بخش دوم اوقات فراغت است که در آن انسان به فعالیت هایی مطابق با امیال و خواست های خود می پردازد.

در دوران باستان جامعه دارای طبقات مختلفی بود، در بین این طبقات، طبقه ی حاکم برای خود یک سری امتیازهای ویژه ای از جمله اوقات فراغت قائل بود و به منظور حفظ آن امتیازها برای خود و آیندگانشان، حتی به زور متوسل می شدند

ایرانیان باستان به ایام فراغت اهمیت می‌دادند و به خصوص در زمان هخامنشیان و به ویژه در دوره داریوش این امر به خوبی دیده می‌شود. اوقات فراغت برای كشاورزان، صنعتگران وجود داشته و حتی در این دوران برای زنان باردار مرخصی طولانی مدت وجود داشته و این در صورتی بوده كه از تمام حقوق و مزایای خود بهره‌مند می‌شدند. در دوره اشكانیان نیز كه ایرانیان تحت تاثیر فرهنگ و تمدن یونان باستان قرار گرفتند و از آن جایی كه یونانیان از اصول دموكراتیك پیروی می‌كردند مسلما این امر در ایرانیان نیز تاثیر خود را گذاشته و حتی در مورد ایام فراغت خود از یونانیان دموكراتیزه نیز تاثیر پذیرفته‌اند.

برخورداری از روحیه شاد و در واقع جسم و تن سالم در تمام جوامع باستان و به خصوص ایران اهمیت داشته مسلما تمام حكومت‌های آن دوره برای به دست آوردن و در واقع ارتقا بخشیدن به این امر تلاش زیادی می‌كرده‌اند.

اسب سواری هخامنشیان

از آن جا كه ایرانیان باستان به امر تعلیم و تربیت نوجوانان و جوانان اهمیت زیادی می‌داده‌اند سعی می‌ كردند در مدارس تمام امكانات و وسایل مورد نیاز برای این قشر حاصل شود تا جوانان بهتر بتوانند تحصیل كنند. در مدارس ایران باستان آن چه كه برای همه مشترك بود، فرا گرفتن فنون جنگ بود. زندگی دانشجویان در مدارس عالی بسیار دشوار بود. شاگردان صبح زود بیدار می‌شدند و مسافت زیادی را می‌دویدند و بر اسبان سركش سوار می‌شدند و به سرعت می‌تاختند. از دیگركارهای این مدارس شنا و شكار جانوران و دنبال كردن دزدان و كشاورزی و درختكاری و طی كردن مسافت‌های درازی در گرمای شدید تابستان یا سرمای جانفرسای زمستان بود. آنان را چنان پرورش می‌دادند كه بتوانند دگرگونی‌های هوا را به خوبی تحمل كنند و با خوراك ساده بسازند و بی‌آنكه سلاح و لباس‌شان تر شود از رودخانه‌ها بگذرند.

بسیاری از كارها و تفریحاتی كه هم اكنون در ایران صورت می‌گیرد مانند شنا، اسب سواری و ورزش‌های مختلف، در آن زمان در مدارس به عنوان اصول مهم و اولیه تعلیم و تربیت صورت می‌پذیرفت و ایرانیان باستان بخشی از اوقات روزمره خود را به تفریحات و كارهای مفید اختصاص می دادند.

ایرانیان باستان به ایام فراغت اهمیت می‌دادند و به خصوص در زمان هخامنشیان و به ویژه در دوره داریوش این امر به خوبی دیده می‌شود

شاید بتوان گفت كه ورزش‌های مختلف در دوره‌های تاریخی ایران باستان از اهمیت خاص برخوردار بودند و حتی بعضی از آنها جزو ورزش‌هایی به حساب می‌آمدند كه در ایام فراغت بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت از جمله آنها بازی شطرنج (ویچرشن چترنگ) بود كه در زمان اشكانیان مورد توجه قرار گرفت و بیشتر جوانان در ایام فراغت شطرنج بازی می‌كردند.
تاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391 | 08:49 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات
خواب
«توی خواب عمیقی بودم تا اینکه احساس کردم یک چیزی روی سینه‌ام سنگینی می‌کنه...
 
به همین دلیل خواستم که بیدار شم اما نمی‌تونستم؛ ضربان قلبم تند شده بود و نفسم هم تنگ. تقلای زیادی می‌کردم اما اصلا نمی‌تونستم هیچ تکانی بخورم. جالب اینجاست که همسرم صبح آن روز به من گفت سعی می‌کردم با تقلای زیاد دمپایی پای تخت را بردارم و به طرف کسی پرتاب کنم. 

ظاهرا بعد از اینکه حس حرکتی‌ام برگشته بود سعی داشتم اون چیز سنگینی که روی قفسه سینه‌ام بود را از خودم دور کنم. او که این صحنه را دیده‌بود من را  تکان داده بود و بیدارم کرده بود وقتی از خواب بیدار شدم به شدت ترسیده بودم و در عین حال احساس تشنگی بسیار زیادی می‌کردم.»

 شاید برای شما هم تجربه‌هایی از این دست پیش آمده باشد؛ مشکلی که اصطلاح علمی‌اش «فلج خواب» است و ایرانی‌ها آن را «بختک» می‌نامند. تقریبا به تعداد فرهنگ‌هایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل ایجاد شده و طی قرن‌ها، انواع اجنه، اهریمن‌ها و نفرین‌ها مقصر دانسته شده‌اند.

پزشکان می‌گویند اغلب آنچه به عنوان بختک در میان عموم مردم رایج است،  پدیده‌ای موسوم به «فلج خواب» است.

علائم بختک چیست؟

بختک یا فلج خواب چند علامت مشخص دارد که مهم‌ترین آن ناتوانی در حرکت دادن بدن و صحبت کردن است به طوری که فرد به دلیل ترس و دلهره می‌خواهد فریاد بزند اما انگار بی‌فایده است. از دیگر علائم این مشکل احساس خفگی است به گونه‌ای که فرد تصور می‌کند به زمان مرگ نزدیک شده و انگار موجودی روی قفسه سینه او قرار گرفته است. در این وضعیت ممکن است توهمات شنیداری،‌ دیداری یا حتی لمسی اما رؤیا مانند نیز اتفاق بیفتد؛ چیزهایی مثل احساس حضور فردی در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن منبع نور، شنیدن صدای افراد، دیدن شبح،‌ تجربه خروج از بدن و... طبیعی است که بارزترین علامت در این حالت احساس وحشت و اضطراب است.

آیا پای شیاطین در میان است؟

در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف وجود دارد. همانطور که گفته شد ایرانی‌ها این پدیده را به نام «بختک» می‌شناسند. بعضی‌ها هم از آن تعبیر به جن‌زدگی می‌کنند و تمام اتفاقاتی که برای فرد می‌افتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه می‌اندازند.  ایرلندی‌ها هم بر این باورند که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز می‌کند. اما آنچه بارز است این است که طی قرن‌ها باور عمومی بر این است که این مشکل با انواع اجنه و نفرین‌ها مرتبط است.

چطور می‌شود پیشگیری کرد؟

فلج خواب یک اختلال خواب بی‌خطر است بنابراین می‌توان با رعایت برخی موارد آن را از بین برد یا تکرارش را به حداقل رساند. نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن،‌ انجام ورزش‌های منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین همگی از عواملی است که می‌تواند از چنین وضعیتی پیشگیری کند. برای به دست آوردن سریع هوشیاری بهتر است فرد سعی کند انگشتان دست و پا همچنین  چشمانش را به شدت تکان دهد و به دنبال آن سرش را حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت 6 ماه، دست‌کم هفته‌ای یک بار در فرد رخ ‌دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.

چرا ایجاد می‌شود؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، فلج خواب یک اختلال ژنتیک است و تمام افرادی که این موضوع را تجربه می‌کنند در سلول‌هایشان ماده‌ای به نام «HLA-DR2» دارند. از دیگر عواملی که می‌توان برای فلج خواب در نظر گرفت اضطراب و استرس،‌ اختلال ترس و همچنین اختلال در نظم خواب است. به گونه‌ای که در برخی موارد افراد اظهار می‌کنند زمانی که روز خسته‌‌کننده یا پراسترسی را گذرانده‌اند، بیشتر از همیشه این حالت سراغ‌شان آمده است. از دیگر موارد ایجاد کننده این حالت می‌توان به تغییرات در سبک زندگی یا مصرف قرص‌های خواب‌آور و آنتی‌هیستامین‌ها اشاره کرد. گفته می‌شود افرادی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت می‌خوابند، بیشتر به فلج خواب دچار می‌شوند.

آیا خطر ناک است؟

تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده حاکی از آن است که بین 25 تا 30 درصد از جمعیت کلی جهان، در طول عمر خود دست‌کم یک بار فلج خواب را تجربه کرده‌اند که در این میان 95 درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشته‌اند. مجموع این عوامل نشان می‌دهد این پدیده شیوع بالایی دارد. نکته مهم دیگر آن است که با توجه به نقش ژنتیک در بروز این مشکل اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل باشد، احتمال اینکه دیگر اعضای خانواده هم به آن مبتلا شوند، وجود دارد. از نگاه جنسیتی به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان است.

اگرچه بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجهند، از اتفاقاتی که می‌افتد آگاه نبوده و دچار وحشت می‌شوند، ولی این فرایند اصلا خطرناک نیست و در عرض چند لحظه پایان می‌یابد و هیچ گونه عارضه‌ جسمی را در پی نخواهد داشت.

دماغ بختک را چنگ بزنید!

عوام روایت دیگری از بختک داشتند. آنها بر این باور بودند که بختک کنیز اسکندر بود! هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بی‌درنگ مشتی از آن آب را برداشته و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را کند و بختک از گل بینی دیگری برای خود ساخت! بختک  اگر کسی را ببیند که طاقباز خوابیده به سینه او می‌جهد.

اگر در آن حال فرد بیدار شود، به بینی او چنگ بیندازد، بختک از بیم آنکه بینی‌اش کنده شود گنجی از گنجه‌ اسکندر را که می‌شناسد رشوه خواهد داد تا دست از بینی‌اش بردارد!

بختک چیست؟

ایـــن پدیــــده بــــا نــــام «Sleep Paralysis» شناخته می‌شود. هنگام به خواب رفتن یا هنگام بیدار شدن صبحگاهی و در مرحله «REM» خواب (یعنی مرحله‌ای که در آن رویا می‌بینیم)، بدن به طور طبیعی برای چند ثانیه یا گاهی تا چند دقیقه دچار فلج موقت می‌شود. در این حالت فرد به هیچ عنوان قادر به حرکت نیست ولی در عین حال حس‌می‌کند نسبت به تمام وقایع اطراف خود آگاه است. بختک زمانی رخ می‌دهد که مغز از وضعیت «REM» بیرون می‌آید اما فلج موقت بدن همچنان باقی می‌ماند. در واقع طی خواب و زمانی که فرد در حال رؤیا دیدن است، مغز انتقال سیگنال‌های عصبی به سوی عضلات اسکلتی بدن را متوقف می‌كند و علت آن هم این است که فرد رؤیاهایش را به مرحله عمل نرساند مثلا اگر خواب دویدن می‌بیند، ‌از تختخواب بلند نشود و شروع به دویدن نکند.

وقتی فرد می‌خواهد از خواب بیدار شود مغز دوباره کنترل عضلات را به دست می‌گیرد و آنها را از حالت فلج خارج می‌کند. در فلج خواب ناهنجاری‌های مغزی ایجاد می‌شود که در نتیجه آنها مکانیسم‌های عصبی در زمانی نامناسب فعال شده‌اند. در اصل این افراد به جای آنکه خواب خود را با امواج آهسته مغزی شروع کنند، مستقیم وارد مرحله عمیق می‌شوند.

تاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391 | 08:17 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

انتهای خبر/ ز . غتاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391 | 08:14 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات


5 نوشیدنی برای کاهش وزن

راز کاهش وزن، این نیست که تنها به محتویات بشقاب غذا نگاه کنید. نوشیدنی های محبوب زیادی هستند که بخاطر وجود کربوهیدرات فراوان، کار را خراب می کنند. برخی آبمیوه ها و نوشابه های انرژی زا از این جمله هستند. اما در این مطلب قصد داریم به معرفی پنج نوشیدنی مطلوب و خوش طعم بپردازیم که به کاهش وزن شما کمک شایانی می کنند.

۱- آب

همه می دانیم آب یکی از بهترین عوامل کمک به کاهش وزن است. اما شاید با خود بگویید: «نمی شود که همیشه آب نوشید!» شاید حرف شما صحیح باشد. اما اگر می خواهید نوشیدنی شما علاوه بر سلامتی منجر به افزایش وزنتان نشود، آب گزینه ای عالی است. می توانید برای تنوع بخشیدن به طعم آب، چند قطره از یک لیمو را در آن بچکانید. حتی ترکیب مقداری آب گوجه فرنگی با آب نیز می تواند نوشیدنی ای سالم، خوش طعم و گوارا باشد. امتحانش کنید.

۲- آب سبزیجات

آیا می دانید که فیبر موجود در سبزیجات، یکی از بهترین گزینه ها در افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن، به حساب می آید؟ آب سبزیجات، می تواند علاوه بر تامین فیبر بدن می توانند بخاطر داشتن طعم های تند و مخصوص، حس چشایی شما را در جهت مثبت، تحریک کند.

۳- چای شیرین نشده

قدرت چای سبز در افزایش میزان سوخت و ساز بدن و کمک به کم کردن وزن، ثابت شده است. می توانید آن را به صورت سرد یا گرم، به همراه مقداری عسل و یا شیرین کننده دیگری که قند کمی دارد، بنوشید. البته چای قرمز و اولونگ (چای سنتی چینی) هم همانند چای سبز، حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند علاوه بر کمک به کاهش وزن، سموم انباشت شده در بدن را پاکسازی کنند.

۴- قهوه

نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح می تواند منجر به افزایش کافئین و سرکوب احساس گرستگی شود. البته مصرف مقدار زیاد آن زیاد خوب نیست، اما مصرف آن به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند. همچنین اضافه کردن شیر و مقدار بسیار کمی شکر به قهوه، توصیه می شود.

۵- شیر کم چرب

شیر، یکی از بهترین نوشیدنی ها برای بدن است. منبعی عالی از پروتئین ها، ویتامین D و کلسیم که می تواند به رشد و استحکام استخوان ها کمک شایانی نماید. البته شیر کم چرب و بدون خامه.

اگر با مصرف شیر مشکل دارید، می توانید آن را به همراه مقدار کمی قهوه و یا کاکائو مصرف کنید. شیرکاکائو بهترین نوشیدنی انرژی زا است.
تاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391 | 07:58 ب.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

 

کاشت آفتابگردان , نگهداری گل بامبو

 

به طور معمول همه ما یا حداقل بیشتر ما از گیاهان و گلدان‌ها برای دکوراسیون خانه خود استفاده می‌کنیم اما برخی از این گلدان‌هایی که در کنار پنجره‌های خانه‌های‌مان می‌گذاریم کاری بیشتر از یک دکور صرف دارند، در واقع جدا از زیبایی این گل‌ها و احساس آرامشی که به ما می‌دهند، برخی از این گلدان‌ها با آلودگی‌های داخل خانه‌ها مبارزه می‌کنند و باعث افزایش خلاقیت انسان می‌شوند. در این مطلب می‌توانید گیاهانی را که خانه‌تان را تمیز کرده و زندگی‌تان را هم غنی‌تر می‌‌کنند، بشناسید.

 

سرمایه‌گذاری عقلانی

 

شاید بهتر باشد، به جای اصرار بر نصب نقاشی‌ها و عکس‌ها به دیوارهای خانه‌تان و پرکردن خانه از انواع ظرف و اشیای قدیمی و عتیقه، خانه‌تان را با گلدان‌ها پر کنید. به‌تازگی دانشمندان و پژوهشگران ناسا تحقیقی ۲ ساله انجام دادند که نشان داد، برخی از گیاهان  وحتی گیاهان آپارتمانی می‌توانند مواد مضر و سمی داخل خانه‌ها را بگیرند و باعث تصفیه هوا شوند.

 

یک تصفیه‌کننده مناسب

 

تصفیه هوا با گل داوودی

 

قرن‌ها پیش در چین، گل داوودی به عنوان گیاهی که حال انسان را خوب می‌کند، ارزیابی می‌شد. چینی‌ها از حدود ۳ هزار سال قبل به پرورش این گل اقدام کردند و برای آن خواص سلامت و بهداشت فراوانی را بر شمردند. در جنوب شرق آسیا جوشانده‌های زیادی از گل‌های زرد و سفید این گل تهیه می‌شود که  مفید برای بسیاری از بیماری‌هاست. مردم چین ساقه سبز این گیاه را جدا می‌کنند و با آن خوراکی مخصوص می‌پزند که می‌گویند این گیاه خاصیت ضدعفونی کننده دارد و باعث افزایش طول عمر می‌شود، اما همه این خاصیت‌های درمانی را کنار بگذارید و به نتیجه تحقیقات ۲ ساله پژوهشگران ناسا گوش کنید: براساس این تحقیقات گل‌های داوودی، حتی در مکان‌های کوچک و در بسته، می‌توانند بنزن موجود در هوا را پاک کرده و هوا را از این ماده شیمیایی تصفیه کنند. بنزن یکی از اصلی‌ترین آلوده‌کننده‌های هواست که در جوهرها، رنگ‌های شیمیایی، پلاستیک، خوش‌بوکننده‌ها، ‌بنزین، اسپری‌های تمیز‌کننده و در نظایر آن‌ها یافت می‌شود.یادتان باشد که بهتر است گلدان‌های گل‌های داوودی را در نور‌ غیر مستقیم قرار دهید و اگر خوب از آن‌ها نگهداری کنید این گلدان‌ها تا ۶ هفته هم دوام می‌آورند.

 

به جای اسپری، زنبق

 

جاروبرقی به نام زنبق

 

گل زنبق در برخی نقاط خاص جهان گل بومی محسوب می‌شود. در بسیاری از نقاط جهان این گل را در دسته گل‌هایی برای تزئین به کار ‌می‌‌برند اما یادتان باشد که این گل‌ می‌تواند مثل یک جاروبرقی قوی مواد شیمیایی مضر و خطرناکی چون فرمالدئید، بنزن، تری‌کلرواتیلن و برخی مواد دیگر را از هوا پاک کند. مطالعات نشان داده است، گلدان‌های حاوی این گل به کیفیت هوای یک آپارتمان می‌افزایند و از میزان خطرناک بودن این مواد شیمیایی هم می‌کاهند.یادتان باشد که گل زنبق را بهتر است در نور کم و غیر مستقیم قرار دهید و خاکی که گل‌ در آن قرار دارد بهتر  است همیشه اندکی رطوبت داشته باشد.

توصیه: دفعه بعد به جای خریدن یک اسپری خوش‌بوکننده یا دستگاه‌های معطر کننده هوا یک گلدان زنبق بخرید و آن را در محلی بگذارید که هم از تماشای آن لذت ببرید و هم هوای پاکیزه‌تری را استشمام کنید.

 

ضد عنکبوت‌های خانگی

 

برطرف‌کردن خشکی هوا با بامبو

 

بامبو ابتدا در شرق و جنوب آسیا می‌رویید اما سپس به گیاه محبوب اکثر مردم جهان بدل شد و حالا تقریبا در تمام جهان می‌توانید ساقه‌ها و ریشه‌های بامبو را خریداری کرده و در خانه‌تان از آن استفاده کنید. بامبو را در آپارتمان‌ می‌توان به ارتفاع بین ۵/۰ تا ۵/۱ متر هم پرورش داد. حالا متخصصان و پژوهشگران ناسا می‌گویند، این گیاه دوست‌داشتنی نقش تصفیه‌کننده هوا را هم دارد. در واقع در مطالعه‌ای مشخص شد، ساقه‌های بامبو می‌توانند فرمالدئید، بنزن، مونوکسیدکربن، زیلن و کلروفورم را از هوای اطراف خود جذب کنند. بامبو جدا از کمک‌کردن به تصفیه هوا یک خاصیت جالب دیگر هم دارد آن هم این است که ذرات معلق عنکبوت‌های خانگی را می‌گیرد و نابود می‌کند. این تخم‌ها در افرادی که آلرژی دارند باعث بدتر شدن وضعیت تنفس می‌شوند.

 

در کنار همه این‌ها بامبو یک خاصیت جالب دیگر هم دارد که در طی ماه‌های سرد سال که هوای داخل آپارتمان گرم و خشک است  هوای داخلی را تا حد زیادی مرطوب‌ و مناسب می‌کند. برای نگهداری بامبو بهتر است که آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و در تمام دوران رشد آن را در محیطی مرطوب قرار دهید.

 

خواب راحت به ارمغان می‌آورد

 

خواب بهتر با گل آفتابگردان

 

معمولا بسیاری از خانم‌ها علاقه‌ای به گذاشتن گل و گلدان در اتاق خواب خود ندارند،‌ توصیه پزشکی هم این است که در اتاق خواب از گذاشتن تعداد زیادی گل یا گلدان خودداری شود، اما در این مورد می‌توان یک استثنا قائل شد آن هم گذاشتن یک گلدان گل آفتابگردان است.می‌دانید که اکثر گل‌ها و گیاهان طی شب اکسیژن هوا را می‌گیرند و به جای آن دی‌اکسید کربن بیرون می‌دهند که این می‌تواند برای انسان خطرناک باشد اما مطالعات نشان داده، نوعی خاصی از گل آفتابگردان (gerbera daisy ) در طی شب هم به رهاکردن اکسیژن ادامه می‌دهد که این تنفس انسان طی شب را بهبود می‌بخشد و می‌تواند باعث بهبود خواب شبانه انسان شود. مطالعات نشان داده، افرادی که طی شب چند بار به علت تنگی تنفس از خواب می‌پرند بیشتر از همه از داشتن یک گلدان گل آفتابگردان سود خواهند برد، البته ثابت شده برخی گیاهان خاص چینی موسوم به گیاهان زنجیره‌ای چینی و چی‌نان هرب در بالای بردن کیفیت خواب انسان موثر هستند.

منبع:بیتوتهتاریخ : یکشنبه 15 بهمن 1391 | 12:30 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

درخت کریسمس

درخت کریسمسرسم بسیاری از مسیحیان است که درختی را برای روز کریسمس (جشن زادروز عیسی مسیح) تهیه و آن را در خانه قرار دهند. درخت کریسمس معمولاً از درختان دارای برگهای سوزنی بویژه کاج تهیه می‌شود و می‌تواند در اندازه‌های مختلف باشد. خانواده‌های مسیحی با تزئین درخت کریسمس، سعی در شاداب کردن محیط خانه دارند.

 

درخت کریسمس و تاریخچه درخت کریسمس

تاریخچه  درخت کریسمس
سابقه تزئین درخت کریسمس به قرن شانزدهم میلادی برمی گردد. آلمانی ها نخستین کسانی بودند که سنت تهیه و تزئین درخت کریسمس را بنیان نهادند. پرنس آلبرت، همسر ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۴۱ میلادی درخت کریسمسی را به کاخ ویندسور آورد و به این ترتیب موجب محبوبیت بیشتر آن شد .

رقابت ها در تزیین درخت کریسمس
در آستانه کریسمس سال ۲۰۰۷ بلندترین درخت کریسمس دنیا به ارتفاع ۳۷ متر در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل به نمایش درآمد
منبع : ویکی پدیا
تاریخ : یکشنبه 15 بهمن 1391 | 12:29 ق.ظ | نویسنده : پرستو فرقانی طوسی | نظرات

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3